Одягнені в чорне

Городецька археологічна культура

Геродот називав цих людей меланхленами, себто одягненими в чорне, чорноризцями. А у грецькому написі, виявленому в Ольвії, згадано народ савдаратів, іранська назва якого за сенсом збігається з грецьким меланхлени. За Геродотом вони були народом, близьким за мовою та способом життя до скіфів, хоча й зберігали власну самоідентифікацію як окремішній народ. Під час персько-скіфської війни меланхлени на відміну від інших скіфських васалів не захотіли дотримуватись нейтралітету і напали на скіфські землі, дотла спаливши місто Гелон. Це, звісно, не залишилось безкарним.

Роки існування:
650 - 510 до н.е.
Етнічний склад:
Балто-іранці
Антропологічний тип:
Динарський
Мова:
Балто-іранські білінгви
Харчова база:
Відгінне м’ясо-молочне скотарство та мотичне землеробство
Мислення:
Бікамеральне, вербально-образне, інтуїтивно-логічне
Релігійні переконання:
Західноіранський політеїзм
Похоронний обряд:
підкурганні тілопокладення в дерев’яних зрубах або в ямах перекритих колодами, скорчені на боці, з артефактами
Громадський устрій:
Родова патрилокальна елітарна громада
Політична організація:
Вождівство
Ареал:
Сумська, Харківська області
Походження:
Культура склалась на основі залишків кіммерійської чорногірської та балтської лебединської культур.
Історична доля:
Мігрували в межиріччя Волги та Оки
Пряжка поясного ременя знатного воїна.
Геродот називав їх меланхленами і були вони, принаймні частково, рештками кіммерійців, підкорених скитами та змішаних з балтами-бондарихінцями. Тому не дивно, що ці люди ненавиділи скитів і при першій же нагоді повстали проти них, зазнавши врешті-решт остаточної поразки.

Походження культури


Городецька культура постала внаслідок етнополітичних змін, що відбулись в північному Причорномор’ї близько 650 року до Різдва. Кіммерійська конфедерація (див. Чорногорівська культура) зазнала поразки в скіфсько-кіммерійській війні (див. Скіфів-кочовиків культура). Геродот описує цей момент в доволі драматичних тонах, розповідаючи, що кіммерійські вожді вибрали смерть замість ганьби і загинули в останній битві на берегах Тіраса (себто Дністра). Втім, якщо така битва й відбулась, то в ній загинула тільки кіммерійська еліта, та й то мабуть не вся. Так званий простий народ частково підкорився новим панам і був ними поступово асимільований. Інша ж частина кіммерійців мігрували на північний схід на землі бондарихінської культури (див. Бондарихінська культура). Власне з синтезу кіммерійців з бондарихінцями постала городецька культура одягнених у чорне людей. Меланхлени, вимушено визнавали владу царських скіфів, однак болючої поразки своїх предків, очевидно, не забули. Як тільки з’явилась нагода, а такою нагодою став похід перського царя Дарія проти Великої Скіфії, меланхлени повстали і вдарили скіфам в спину, розпочавши грабувати й плюндрувати скіфські землі. Археологічні сліди цієї диверсії у глибокому скіфському тилу збереглись доволі виразно. Після перемоги у війні скіфи милосердно обійшлись з тими своїми підданими, які їх у війні не підтримали. Винятком були тільки мелахлени, яких скіфи негайно прогнали з їхніх територій і змусили переселитись далеко на північ.

Господарство городецької культури


Економіка городецької культури була доволі примітивною у порівнянні зі своїми сусідами й попередниками. Це був явний крок назад, який можна пояснити тим, що нові поселенці ще тільки адаптувались на нових землях, а тубільне населення, своєю чергою, вимушене було до них пристосовуватись. Основним заняттям було скотарство, яке доповнювалось мотичним присадибним землеробством, а також полюванням, рибальством та бортництвом. Люди городецької культури не мали звичаю розділяти кераміку на кухонну й столову, тому городецькі горщики були виліплені просто, часом, навіть, абияк, так, щоб розбити й не пожалкувати. Невипалені горщики загортали у рогожу (звідси альтернативна назва культури), відбиток якої після випалу створював характерний візерунок. Іноді ж цей візерунок просто імітували довгими насічками на сирій глині. Залізна металургія була відома мешканцям городецьких сіл, хоча знахідок залізних виробів місцевого виробництва ще дуже мало. З заліза виготовляли ножі, шила, наконечники стріл, з бронзи — підвіски, бляшки, браслети та інші прикраси. Популярністю користувались вироби з кістки та рогу.

Селища й цвинтарі


Люди городецької культури мешкали в невеликих укріплених містах-фортецях, довкола яких, зазвичай на відстані 1-3 кілометрів одне від одного, знаходилось декілька неукріплених сіл. Очевидно, фортеці, захищені валами та ровами, слугували в першу чергу притулком для селян та їхньої худоби на випадок військової загрози, які, судячи з усього, були доволі частими. Типи сільських жител були різними — землянками, напівземлянками та наземними житлами. Вогнища всередині будівель були глинобитними або кам’яними. Небіжчиків ховали в курганах більш ранніх кочових культур. Тільки для заслужених воїнів та родової знаті спеціально насипали кургани.

Історична доля городецької культури


Під кінець VI століття перед Різдвом під тиском скіфів люди городецької культури мігрувала на північ, на береги Оки та Волги. Там їхні нащадки з часом перейняли від оточуючих племен угро-фінську мову, збагативши її, щоправда, безліччю іранських та балтійських слів і стали одним з дуже важливих елементів формування угро-фінського народу ерзя (див. Ямково-гребінцевої кераміки культура).
Першовідкривачі культури:
Російський археолог Васілій Городцов (⋆23.03.1860 — †03.02.1945) у 1898 році.
Епонімна пам’ятка:
Село Городець в Рязанській області Росії
Найвідоміші пам’ятки в Україні:
Сидорова Яруга, Солдатське, Журавне, Зарічне, Токарі (Сумська обл.), Полкова Микитівка, Хрущова Микитівка, Панасівка, Ізюм, Червоносів, Харків, Таранівка (Харківська обл.)
Експозиції артефактів:
Державний історичний музей (Государственный исторический музей) в Москві; Археологічний музей Інституту археології НАНУ в Києві; Музей історико-краєзнавчих досліджень Сумського державного університету; Музей археології та етнографії Слобідської України в Харкові; Музей археології Харківського національного університету ім. В. Каразіна
Примітки:
Після скіфо-перської війни 510 року до Р.Х. в якій городецькі племена виступали союзниками персів, скіфи частково винищили, а частково витіснили населення городецької культури в межиріччя Волги та Оки.
Першоджерела:
Археологія Української РСР: У 3-х т.. Т.2.: Скіфо-сарматська та антична археологія. Видавництво: Наукова думка, 1971
Археологія України: Курс лекцій: Навч. посібник / Л. Л. Залізняк, О. П. Моця, В. М. Зубар та ін.; за ред. Л. Л. Залізняка. — К.: Либідь, 2005.
Енциклопедія історії України у 10 т. / Інститут історії України НАН України. — Київ : Наукова думка, 2003
Михайло Грушевський, Історія України-Руси. — Київ: Наукова думка, 1991—1998. — (Пам'ятки історичної думки України). — ISBN 5-12-002468-8
Крип’якевич Іван. Історія України. — Львів: Видавничий центр Фенікс, 1991. — ISBN 5-7707-0623-6
Аркас М. М. Історія України-Pyсі / Факс. вид. - К.: Вища шк., 1990 - ISBN 5-11-002473-1
Миронов В. Г. Городецкая культура: состояние проблемы и перспективы изучения // Археологические памятники
Смирнов А. П., Трубникова Н. В. Городецкая культура. — М.: Наука, 1965. — 39 с. — (Археология СССР. Свод археологических источников. Вып. Д1-14).
Ставицкий В. В. О границах распространения и локальных вариантах городецкой культуры // NovaInfo.Ru : научно-методический журнал. — 2016. — № 56, т. 4. — С. 121—128. — ISSN 2308-3689.
Ставицкий В. В. Проблема происхождения городецкой культуры // Вестник НИИ гуманитарных наук при Правительстве Республики Мордовия. — Саранск, 2010. — № 1 (13). — С. 7—16. — ISSN 2077-3579.
Ставицкий В. В. Проблема хронологии и периодизации городецкой культуры // NovaInfo.Ru : научно-методический журнал. — 2016. — № 57, т. 4. — С. 129—139. — ISSN 2308-3689.
Історія міст і сіл Української РСР. Сумська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1967
Історія міст і сіл Української РСР. Харківська область. — К: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1966
дивитись всі