Балтослов'яни

Почепська археологічна культура

Балтійська та слов’янська мовні родини були останніми, які відділились від спільного індоєвропейського коріння. Тому народи, що розмовляли цими мовами, ще й досі, відчувають свою близькість. Зрозуміло, що дві тисячі років тому це відчуття було ще гострішим. Злиття слов’яномовних та балтомовних племен у ті часи були доволі поширеним явищем. Люди почепської культури стали саме таким балтослов’янським народом.

Роки існування:
100 - 500 н.е.
Етнічний склад:
Балтослов’яни
Антропологічний тип:
Нордично-динарський
Мова:
Балтослов’янська
Харчова база:
Підсічно-вогневе землеробство та відгінне м’ясо-молочне скотарство
Мислення:
Сучасне лівопівкульне, вербальне, логічне
Релігійні переконання:
Балтське язичництво
Похоронний обряд:
кремація. Попіл хоронили в ямах з артефактами
Громадський устрій:
Родова патрилокальна елітарна громада
Політична організація:
Монархія
Ареал:
Київська, Сумська, Чернігівська області
Походження:
Культура виникла в Подесінні як результат синтезу елементів юхнівської та зарубинецької культур.
Історична доля:
Черняхівсько-київська культура
Бурштинове намисто почепської культури.
Почепська культура була створена людьми змішаної крові – балтами та слов’янами. Ці люди зберегли риси як юхнівської, так і зарубинецької культур і з цією новою ідентичністю проіснували доволі довго, поки не розчинились в середовищі численніших та могутніших сусідів.

Походження почепської культури


Почепська культура постала з синтезу елементів балтської юхнівської (див. Юхнівська культура) та слов’янської зарубинецької (див. Зарубинецька культура) культур. Це сталось внаслідок просування в долину Десни групи зарубинецьких племен з середнього Подніпров'я. Через це, іноді, почепську культуру називають пізнім локальним варіантом зарубинецької культури. Втім, при всій своїй схожості до зарубинецької, це все-таки була окремішня культура, котра окрім зарубинецьких ввібрала в себе багато юхнівських рис.

Господарство почепської культури


Основу господарства почепського населення становили землеробство й скотарство. Порівняно з більш ранніми часами, землеробство велось доволі примітивним вогнево-підсічним способом, про що свідчать знахідки великих сокир потрібних для вирубки лісів та очищення земель під землеробство. Передові технології обробки землі, властиві агрокультурі скіфів-орачів, було втрачено. Можливо це сталось тому, що зерно вироблялось тільки для домашнього споживання, а не на продаж. Сіяли просо, ячмінь та жито. З домашніх тварин вирощували свиней та велику рогату худобу. Металевий інвентар був типовим для більшості післяскіфських культур — залізні клиноподібні сокири, серпи з гаками, ножі з горбатими спинками, а також тесла, долота, коси. З озброєння — наконечники стріл та списів. Бронзові прикраси представлені спіральними кільцями та шпильками. Кераміка зберігає старі юхнівські форми — це тюльпаноподібні горщики з високим струнким тулубом та пласким дном, які виготовлялись на ручному гончарному колі. Однак якість посуду погіршується: горщики товстостінні, недбало вигладжені, зроблені з глини зі значними домішками піску.

Села й цвинтарі почепської культури


Селища почепської культури виникають гуртами в оболонях річок, що свідчить як про численність прибульців, так і про те, що вони проживали в недружньому до них етнічному середовищі, можливо, таким чином намагаючись зберегти свою ідентичність та підтримувати групові зв’язки. Попри це села залишались неукріпленими й знахідок зброї в них небагато. Єдиним типом жител були невеликі напівземлянки з опорним стовпом у центрі. Цвинтарі знаходились поблизу поселень. Тіла покійних спалювали за межами цвинтарів, зсипаючи потім перепалені кості у грубо виготовлені глиняні похоронні урни або просто у ями. Поховання супроводжували скромними похоронними дарами, які складались з кількох керамічних посудин (можливо з їжею) та особистих прикрас. Над могилою насипали невеликий курган.

Історична доля почепської культури


В середині першого тисячоліття почепська культура знову розділилась. Північна її частина злилась з могутнім племінним союзом східних балтів-галіндів (див. Бондарихінська культура), які проживали в басейні Оки. Південна ж частина почепської людності була асимільована черняхівсько-київською (див. Черняхівсько-київська культура), а почасти волинцівсько-роменської (див. Волинцівсько-роменська культура) культур, ставши одним з елементів формування літописного племені сіверян.
Першовідкривачі культури:
російський археолог Анатолій Амброз (⋆25.06.1929 — †12.08.1985) в 1960-х роках.
Епонімна пам’ятка:
місто Почеп в Брянській області Росії
Найвідоміші пам’ятки в Україні:
Зарубинці, Коржі, Лютіж, Ірпінь, Пирогове (Київська обл.), Любитове, Ворожба (Чернігівська обл.), Некрасове, Нові Боровичі, Ульянівка (Чернігівська обл.)
Експозиції артефактів:
Національний історичний музей Республіки Білорусь (Нацыянальны гістарычны музей Рэспублікі Беларусь) в Мінську, Державний історичний музей (Государственный исторический музей) в Москві, Брянський Державний краєзнавчий музей (Брянский государственный краеведческий музей), Археологічний музей Інституту археології НАНУ в Києві, Сумський обласний краєзнавчий музей, Чернігівський обласний історичний музей імені Василя Тарновського
Примітки:
В Україні почепська культура асимільована черняхівсько-київською культурою близько 300 року до Р.Х., попри це певні особливості почепської культури збережені місцевим населенням заклали основу для формування волинцівсько-роменської культури давньо-українського племені сіверян.
Першоджерела:
Археологія Української РСР: У 3-х т.. Т.2.: Скіфо-сарматська та антична археологія. Видавництво: Наукова думка, 1971
Археологія України: Курс лекцій: Навч. посібник / Л. Л. Залізняк, О. П. Моця, В. М. Зубар та ін.; за ред. Л. Л. Залізняка. — К.: Либідь, 2005.
Енциклопедія історії України у 10 т. / Інститут історії України НАН України. — Київ : Наукова думка, 2003
Михайло Грушевський, Історія України-Руси. — Київ: Наукова думка, 1991—1998. — (Пам'ятки історичної думки України). — ISBN 5-12-002468-8
Крип’якевич Іван. Історія України. — Львів: Видавничий центр Фенікс, 1991. — ISBN 5-7707-0623-6
Аркас М. М. Історія України-Pyсі / Факс. вид. - К.: Вища шк., 1990 - ISBN 5-11-002473-1
Челноков М. В. Основні проблеми дослідження пам’яток почепського типу (укр.) // Вісник Інституту археології. Вип. 7 / Редкол.: О. О. Франко (голов. редактор) та ін. — Львів: Видавничий центр Львівського національного університету імені Івана Франка, 2012
Обломский А. М.. Памятники типа Почеп / Позднезарубинецкие памятники на территории Украины (вторая половина I — II в. н. э.). — М. : ИА РАН, 2010. — ISBN 978-5-94375-099-1
Воронятов С. В. Почепская культура римского времени: терминологическая условность или археологическая реальность? (К вопросу о неоднозначности определений) // Альманах молодых археологов. 2004: Сборник Студенческого археологического общества. — ISBN 5-86007-416-6
Історія міст і сіл Української РСР. Київська область / Ф. М. Рудич (голова ред. колегії) та ін. — К.: Головна редакція УРЕ, 1971
Історія міст і сіл Української РСР. Сумська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1967
Історія міст і сіл Української РСР. Чернігівська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1972
дивитись всі