Кіммерія

Чорногорівська археологічна культура

Біблійний пророк Ісая лякав древніх євреїв якимсь народом gomer, кажучи, що його стріли погострені, і всі луки його натягнені. Копита у коней його немов кремінь вважаються, а колеса його немов вихор. Його рик як левиці, і він заричить, немов ті левчуки, і він загарчить, і здобич ухопить, і її понесе, і ніхто не врятує! Тепер ми знаємо яким був цей народ і де він жив.

Роки існування:
1 000 - 650 до н.е.
Етнічний склад:
Іранці
Антропологічний тип:
Динарський
Мова:
Індоєвропейська іранська
Харчова база:
Кочове м'ясо-молочне скотарство
Мислення:
Бікамеральне, вербально-образне, інтуїтивно-логічне
Релігійні переконання:
Західноіранський політеїзм
Похоронний обряд:
підкурганні тілопокладення в дерев’яних зрубах або в ямах перекритих колодами, скорчені на боці, з артефактами
Громадський устрій:
Родова патрилокальна елітарна громада
Політична організація:
Союз вождівств
Ареал:
Дніпропетровська, Донецька, Запорізька, Луганська, Миколаївська, Одеська, Харківська, Херсонська, Черкаська області, Крим
Походження:
Культура виникла в північному Приазов’ї внаслідок міграції кочових популяцій зрубної культурно-історичної спільноти.
Історична доля:
Частково винищена скіфами, частково еволюціонувала в кизил-кобинську та городецьку культури.
Зображення кіммерійського лучника. Бронзова накладка.
Чорногорівська культура належала кочовим кіммерійцям, себто еліті Кіммерії а, заодно, й тим людям, які шанували звичаї своїх кочових попередників – іраномовних зрубників. Кіммерійські воїни вдосконалили кінську збрую й виробили нову тактику кінного бою, що, на певний час, вчинило їх військо непереможним.

Кіммерія



Люди чорногорівської культури генетично близькі до білозерців (див. Білозерська культура), хоча спосіб господарювання чорногорівців був іншим — вони були класичними степовими кочовиками. Їх ототожнюють з історичними кіммерійцями, хоча це не цілком вірно — чорногорівці, поряд з білозерцями, були тільки частиною кіммерійського народу, хоча і його панівною, елітною частиною. За походженням це були люди східної групи зрубної культурної спільноти (див. Зрубна культура), які переселились з Приуралля на землі України та Кубані. Причиною цієї міграції був збройний конфлікт всередині зрубного середовища в якому майбутні переселенці зазнали поразки. На додаток, частина степових племен, що жили між Чорним та Каспійським морями втягнулись в нескінченні війни між Ассирійською імперією1 та її численними противниками. В результаті величезна кількість чоловічого населення набула військового досвіду. Цей досвід допоміг воїнам зрубної культури удосконалили кінську збрую, що дало їм можливість застосовували новаторську на той час техніку бою – верхи на коні. Вершники могли стріляти з лука на ходу, колоти списом та рубати мечем з коня. А що часи тоді були неспокійними і Старий Світ щойно пережив катастрофу бронзової доби (див. Кам’янська культура), царі та полководці охоче наймали степових воїнів, і вони служили у різних державах Близького Сходу.

Врешті-решт, сплав військових ветеранів та спраглого здобичі й слави молодого покоління воїнів підкорили собі та частково асимілювали людей білозерської культури. Злиття відбулось безкровно, оскільки зрубники були кровними й мовними родичами білозерців, але в результаті цього процесу постала Кіммерійська держава, або, коротко, Кіммерія, а кіммерійці стали найдавнішим народом східної Європи відомим світу з грецьких, ассирійських, юдейських та перських писемних джерел. Археологічним слідом Кіммерії є чорногорівська культура.

Держава військової аристократії


Успішна адаптація до перемін сприяла росту кількості населення, що виливалось в міграції та грабіжницькі військові експедиції. Завдяки цим походам територія Кіммерії поступово розширювалась, її ядром була степова частина України від пониззя Дунаю до Приазов’я разом з Кримом. При цьому, ріст кількості кочового населення не призвів до повного зникнення осілого населення степів. Частина землеробськох людності зосереджувалась у місцях, найбільш придатних для рільництва, наприклад, у долинах річок. Таким чином склалась система соціальних та міжетнічних стосунків, яка стала моделлю для населення майбутньої України на дуже довгий час. На чолі Кіммерійської держави знаходилась військова аристократія, сенсом та способом життя якої була грабіжницька війна. В обмін на певні політичні поступки й данину, панівний клас давав спокійно жити й захищав від інших грабіжників тих громадян своєї держави, котрі не належали до військової касти. І останніх було набагато більше.

Час залізних мечів



Пересічні чорногорівці були пастухами, які кочували зі своїми стадами по причорноморських та кубанських степах. Вони розводили велику рогату худобу, овець та, особливо, коней а поблизу своїх поселень засівали просом невеликі поля. Знаряддя праці та зброю виготовляли з бронзи та заліза, хоча за традицією ще існували кам’яні шліфовані молоти, зернотерки, ступки та серпи з мікролітів. Втім, більшість інструментів та зброї були все-таки металевими. Одним з найважливіших здобутків Кіммерійської держави стало оволодіння технологіями виробництва заліза. Залізна зброя була відома у Причорномор’ї ще з часів сабатиніської культури (див. Сабатинівська культура), але потрапляла сюди тільки як військова здобич або внаслідок торгових операцій, оскільки монополістами у виготовленні заліза були майстри держави Урарту2, які не поспішали ділитись своїми знаннями з іншими.
Втім, під час однієї з військових експедицій кіммерійцям вдалось не тільки перемогти урартійську армію, але й здобути секрети виплавки та обробки заліза. І це дало їм значні геополітичні переваги, оскільки залізна зброя була якісно кращою і набагато дешевшою у виробництві. В кожному поселенні були кузні й ковалі, які працювали з металом. Мідну руду та компоненти для бронзових сплавів імпортували з Кавказу та Малої Азії, залізну ж руду добували на місці й виробляли з неї як просте крицеве залізо, так і високовуглецеву сталь. Неподалік від сучасного Бахмута знаходився металургійний центр тодішнього Причорномор’я. Особливо багато там виробляли зброї і, зокрема, кинджалів та специфічних довгих сталевих мечів, які навіть отримали назву кіммерійських.

Кіммерійські майстри



Особливого розвитку у чорногорівців набула ювелірна справа. Майстри виготовляли вишукані різьблені вироби з кістки, прикраси, інкрустовані напівкоштовним камінням, посуд, прикрашений скляними вставками. Кухонний посуд складався з товстостінних кулястих горщиків з наліпними валиками, келихів з циліндричними шийками та черпаків, орнаментованих різьбленими канавками. Були поширені дерев'яні келихи оздоблені золотом. Серед столового посуду чорногорівців було багато лощеного посуду з рослинним орнаментом.
Популярний мотив з кола й хреста на посуді й знаряддях праці, є ймовірно солярною символікою, а геометричні візерунки — трикутники, ромби, заштриховані косими лініями чи заповнені крапками, очевидно, символізують зорані та засіяні поля. Візерунок, який поєднувався із штампованим орнаментом зі спіралей та кілець — умовне зображення води й сонця. Комбінаціями спіралей, ромбів та квадратів чорногорівці прикрашали руків'я кинджалів, деталі вуздечок, посуд. З вапняку вирізали надмогильні статуї, трохи схожі на кемі-обинські (див. Кемі-обинська культура). Вони також не мають виразно відтвореної голови людини, але містять зображення одягу та зброї. Не виключено, що, принаймні деякі з таких скульптур були не тільки пам’ятниками — відома статуя з отворами та пазами, орієнтованими на різні точки небесної сфери. Чорногорівці носили широкі штани та куртки, підперезувалися поясом, вдягали чоботи та гостроверху шапку. Здебільшого чоловічий одяг та взуття були шкіряними, а жіночий одяг — тканим.

Житла, поховання й вірування



Жили кіммерійці патріархальними родами, що складалися з декількох сімей. Поселення складались з великих напівземлянок площею близько 80 м², які служили зимівниками. В теплу пору року частина населення відкочовувала на північ, де пасовища не так швидко вигорали під сонцем, і там будували тимчасові житла — намети та курені, які зводились в місцях випасу стад. Випасом займались дорослі чоловіки, а в поселеннях на літо залишались жінки з дітьми та ремісники з їх сім’ями. Небіжчиків ховали на родових цвинтарях, якими дуже часто служили кургани більш ранніх кочових культур — ямної та катакомбної. В окремих випадках для особливо заслужених воїнів та родової знаті спеціально насипали високі кургани. Померлих ховали у простих прямокутних та овальних ямах, часом у зрубах з дерев'яним дахом, поставленим на дерев'яні стовпи. Небіжчиків клали в скорченому положенні на боці, обличчям на схід, рідше на захід. Чоловіків ховали зі зброєю та кінською збруєю; жінок — з золотими та бронзовими прикрасами, намистинами та глиняним посудом.
Чорногорівці багато в чому зберегли вірування своїх землеробських предків. Панівним був культ богині-матері, на що вказують стели із зображенням жінки, які мали культовий характер. Якусь роль також відігравав культ змії, що могло пізніше відбитись у скіфських легендах (див. Культури скіфів-орачів) про змієногу богиню. Важливу роль в житті чорногорівців мали люди, що займались астрономічними спостереженнями.

Кінець Кіммерії



Кіммерійці знаходились в напружених стосунках з сусідньою землеробською чорноліською культурою (див. Чорноліська культура), з якою велись як торговий обмін, так і військові дії. Врешті-решт, протистояння між Кіммерією з одного боку й чорнолісьцями та їхніми скіфськими союзниками закінчилось розгромом Кіммерійської держави. Геродот3 стверджує, що під час навали скіфів кіммерійці почали радитися, оскільки військо наступало велике, й думки їхні розділилися … На думку народу, треба було залишити країну, а не наражатися на небезпеку, зостаючись віч-на-віч із численним ворогом. А на думку царів, слід було битися за країну проти загарбників. І народ не хотів коритися, й царі не хотіли слухатися народу. Перші радили піти, віддавши без бою країну тим, хто до неї вдерся. А царі, згадавши про те, скільки хорошого вони тут зазнали й скільки можливого лиха спіткає їх, вигнанців з вітчизни, вирішили померти та спочивати у своїй землі, але не тікати разом із народом. Коли ж вони ухвалили це рішення, то поділилися на рівні половини й почали битися один з одним. Й усіх їх, що загинули від руки один одного, народ кімерійців поховав біля річки Тирас (Дністер), і могилу їхню й тепер видно. Однак це є очевидною легендою і якщо такі події й мали місце, то стосувались тільки й виключно еліти кіммерійського народу, та й то не всієї.

Історична доля чорногорівської культури



Як етнос кіммерійці зникли не відразу: частина з них відкочувала на північний схід лісостепової зони України та в Крим, поклавши початок кизил-кобинській культурі (див. Кизил-кобинська культура) таврів. Землеробська ж частина кіммерійського люду взагалі нікуди не мігрувала, повільно асимілюючись з слов’янським та фракійським землеробським населенням.
Першовідкривачі культури:
російський археолог Васілій Городцов (⋆23.03.1860 — †03.02.1945) у 1901 році.
Епонімна пам’ятка:
від Білозерського лиману (нині частина Каховського водосховища)
Найвідоміші пам’ятки в Україні:
Мишурин Ріг, Кисличувата, Апостолове, Софіївка (Дніпропетровська обл.), Грабське, Комишуваха, Сіверськ, Бахмут, Соледар (Донецька обл.), Балки, Велика Білозірка (Запорізька обл.), Ароматне, Азовське, Крилівка, Сімферополь (Крим), Зимогір’я, Весела Тарасівка (Луганська обл.), Березнегувате, Березанка, Миколаїв (Миколапївська обл.), Шабо, Арциз, Кислиця, Крижанівка (Одеська обл.), Генічеськ, Верхні Сірогози, Гола Пристань, Чукалівка (Херсонська обл.), Носачів, Квітки, Вільшана (Черкаська обл.)
Експозиції артефактів:
Державний Ермітаж (Государственный Эрмитаж) в Санкт-Петербурзі; Державний історичний музей (Государственный исторический музей) в Москві; Археологічний музей Інституту археології НАНУ в Києві; Одеський археологічний музей НАНУ; Донецький обласний краєзнавчий музей; Луганський обласний краєзнавчий музей; Миколаївський обласний краєзнавчий музей; Херсонський краєзнавчий музей
Примітки:
Становили панівну еліту конфедерації, відомої як кіммерійський племінний союз. Конфедерація була розгромлена скіфами близько 650 року до Р.Х.
виноски
1Ассирійська імперія
(māt Aššur,ʾāthor ) — велика стародавня месопотамська цивілізація, яка існувала як місто-держава з ХХІ століття до XIV століття перед Різдвом, а потім як територіальна держава і зрештою імперія з XIV століття до VII століття перед Різдвом. Ассирія була найсильнішою на завершальному етапі свого існування, коли ассірійська армія стала найбільшою військовою силою в регіоні, а ассирійці правили імперією, яка охоплювала більшу частину Близького Сходу від сучасного Ірану на сході до Єгипту на заході. Успіх стародавньої Ассирії був результатом здатності її панівного класу ефективно об’єднувати завойовані землі та керувати ними за допомогою складних адміністративних систем. Інновації у війні та управлінні, започатковані в Ассирії, використовувалися в пізніших імперіях і державах протягом тисячоліть після того. Ассирійська імперія розпалась наприкінці VII століття перед Різдвом, завойована коаліцією вавилонян та мідійців.
2Урарту
(māt Urarṭu, Ararat ) — географічний регіон, який зазвичай використовують як екзонім царства раннього залізного віку, також відомого як царство Ван, зосередженого навколо озера Ван на історичному Вірменському нагір’ї. Існування Урарту як союзу племен документально підтверджено з XIII століття перед Різдвом. В останній чверті II тисячоліття перед Різдвом Урарту поступово займає чільне становище серед держав Передньої Азії. У першій половині VIII столітті перед Різдвом Урарту взяло гору над своїм постійним суперником – Ассирією і припинило існування у VI столітті перед Різдвом. Вважається, що населення Урарту було, принаймні частково, вірменомовним.
3Геродот
(Ἡρόδοτος, Hēródotos,  ⋆484 —  †425 перед Різдвом) — давньогрецький історик і географ з грецького міста Галікарнас (нині Бодрум, Туреччина ). Відомий тим, що написав детальну розповідь про греко-перські війни. Геродот був першим письменником, який здійснив систематичне дослідження історичних подій. Його називають батьком історії. Сучасники критикували Геродота за те, що він включав до своїх творів легенди й химерні оповідання і, навіть, вигадував історії для розваги. Проте Геродот пояснював, що він повідомляв тільки те, що бачив і [що] йому сказали. Значна частина описів Геродота підтверджується сучасними істориками та археологами.
Першоджерела:
Археологія Української РСР: У 3-х т.. Т.2.: Скіфо-сарматська та антична археологія. Видавництво: Наукова думка, 1971
Археологія України: Курс лекцій: Навч. посібник / Л. Л. Залізняк, О. П. Моця, В. М. Зубар та ін.; за ред. Л. Л. Залізняка. — К.: Либідь, 2005.
Енциклопедія історії України у 10 т. / Інститут історії України НАН України. — Київ : Наукова думка, 2003
Михайло Грушевський, Історія України-Руси. — Київ: Наукова думка, 1991—1998. — (Пам'ятки історичної думки України). — ISBN 5-12-002468-8
Крип’якевич Іван. Історія України. — Львів: Видавничий центр Фенікс, 1991. — ISBN 5-7707-0623-6
Аркас М. М. Історія України-Pyсі / Факс. вид. - К.: Вища шк., 1990 - ISBN 5-11-002473-1
Населення лісостепу України за Кімерійської доби (X — початок VII ст. до н. е.) // Давня історія України, т. 2. Скіфо-антична доба.— К., Наукова думка, 1978.
Литвиненко Р. А. К проблеме истоков черногорского погребального обряда // Проблемы скифо-сарматской археологии Северного Причерноморья. Запорожье, 1999..
Березанская С. С., Отрощенко В. В., Чередниченко Н. Н., Шарафутдинова И. Н. Культуры эпохи бронзы на территории Украины: — К.: «Наукова думка», 1986 (рос)
Мурзин В. Ю. Киммерийцы // Мелитопольский краеведческий журнал, 2016, № 7 (рос)
Тереножкин А. И. Киммерийцы: моногр. — АН УССР. Ин-т археологии УССР. — Киев : Наукова думка (рос)
Алексеев А. Ю., Качалова Н. К., Тохтасьев С. Р. Киммерийцы: этнокультурная принадлежность. — СПб, 1993.
Артамонов М. И. Киммерийцы и скифы : (От появления на исторической арене до IV в. до н. э.). — Л.: Изд-во Ленинградского университета, 1974
Иванчик А. И., Киммерийцы, г. Москва, 1996
Киммерийцы и скифы Степного Крыма (подкурганные погребения Степного Крыма начала железного века). В. А. Колотухин; НАН Украины, Крым. фил. Ин-та археологии. – Симф.: Сонат, 2000. ISBN 966-7347-37-0 (рос)
Жебелёв С. А. Народы Северного Причерноморья в античную эпоху // Северное Причерноморье. Исследования и статьи по истории Северного Причерноморья античной эпохи, АН СССР. Ин-т истории. — М.—Л. : Изд. АН СССР, 1953
Історія міст і сіл Української РСР. Дніпропетровська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1969
Історія міст і сіл Української РСР. Донецька область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1970
Історія міст і сіл Української РСР. Запорізька область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1970
Історія міст і сіл Української РСР. Кримська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1971
Історія міст і сіл Української РСР. Луганська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1968
Історія міст і сіл Української РСР. Миколаївська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1971
Історія міст і сіл Української РСР. Одеська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1969
Історія міст і сіл Української РСР. Харківська область. — К: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1966
Історія міст і сіл Української РСР. Херсонська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1971
Історія міст і сіл Української РСР. Черкаська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1972
Adalı, Selim Ferruh (2017). Cimmerians and the Scythians: the Impact of Nomadic Powers on the Assyrian Empire and the Ancient Near East. Cambridge: Cambridge University Press. pp. 60–82. ISBN 978-1-107-19041-2
дивитись всі