Донецькі рибалки

Донецька археологічна культура

В період середньої кам’яної доби час в Україні наче рухався у двох напрямках. Одні племена уже стояли за крок до цивілізації, інші ж з усіх сил намагались затримати минуле. Люди донецької культури належали до останньої категорії. Не відзначившись нічим особливим, донецька культура однак знайшла своє власне розв'язання економічних проблем і, завдяки цим рішенням, примудрилась проіснувати, нітрохи не змінюючись, аж дві тисячі років.

Роки існування:
6 500 - 5 500 до н.е.
Етнічний склад:
Невідомо
Антропологічний тип:
Нордичний
Мова:
Ностратична мовна макросім’я
Харчова база:
Рибальство, збиральництво та індивідуальне полювання
Мислення:
Бікамеральне, вербально-образне, інтуїтивно-логічне
Релігійні переконання:
Шаманізм
Похоронний обряд:
Невідомо
Громадський устрій:
Родова патрилокальна егалітарна громада
Політична організація:
Вождівство
Ареал:
Донецька, Луганська, Харківська області
Походження:
Культура виникла в басейні Сіверського Дінця внаслідок асиміляції східною групою племен кукрецької культури групи яніславців.
Історична доля:
Культура припинила існування
Рибальські гачки робились з кісток тварин. Їх потрібно було багато, бо вони часто губились.
Люди донецької культури жили в краю рік, озер та лісів, що запевнювало їм і безпеку, і їжу. Рибалки та мисливці, вони жили в злагоді зі своїми сусідами, однак опиратись новим пришельцям не могли, а тому були швидко асимільовані ними.

Спілка мисливців та рибалок



Група племен лінгбійського культурного кола (див. Лінгбійська культура), відома як зимівниківська група, спеціалізувалась майже виключно на рибальстві. Це дозволило їм звузити свої мисливські угіддя до можливого мінімуму, який було легко охороняти й обороняти. Такій спеціалізації господарства сприяв і ландшафт річкових долин, де чимало невеликих, але багатих на рибу озер та залишків древніх гір з кремінними покладами.

Зимівниківці успішно освоїли ці землі й цього їм, очевидно, цілком вистачало для успішного виживання. Втім, через якийсь час та ж сама територія приглянулась і котромусь з племен кукрецької культури (див. Кукрецька культура), з якими у зимівниківців були доволі дружні стосунки. В результаті асиміляції людей зимівниківської культури чисельнішою людністю кукречан і постала культура донецька, займаючи практично той самий ареал, що й зимівниківці та успадкувавши деякі кукрецькі технології. Схоже на те, що об’єднання пішло всім на користь.

За кукрецькими традиціями дончани полювали з луком та списом на копитних тварин з прирічкових лісів — оленів, кабанів. При цьому вони зберегли давні зимівниківські традиції промислового рибальства з використанням гарпунів, неводів та дерев’яних човнів. Саме тому поселення донецької культури знаходились поблизу місць, де колись були зимівниківські селища, - переважно на берегах річок і, особливо, озер. Водне й прибережне середовище для дончан було найважливішим джерелом їжі.

Крем’яна та керамічна індустрія



Крем’яна індустрія дончан містила у своєму арсеналі декілька способів розколювання конусоподібних або олівцеподібних нуклеусів кукрецького типу, з яких виготовляли пластини-заготовини. Зі сколених пластин виготовляли вістря для списів та стріл, форма яких була близькою до форм, властивих яніславицькій культурі (див. Яніславицька культура). Трапляються овальні та двобічно оброблені сокирки, скребачки, кайла та тесла, вістря стріл свідерського типу.

З пісковику і тальку майстрували грузила неводів і точила. З кістки виготовляли стрижнеподібні наконечники списів з одним або двома пазами, куди вкладали спеціально виготовлені мікролітичні крем’яні пластини з притупленим ретушшю краєм, а також рибальські гачки. Цікаво, що на пізніх етапах розвитку у дончан з’являється керамічний посуд власного виробництва, ідея якого очевидно запозичили від кукречан. Були поширені гостродонні горщики яйцеподібної форми з прямими або відхиленими назовні вінцями. Їх прикрашали ялинковими та ромбовими візерунками, горизонтальними композиціями, що утворювались наколками, прокресленими відбитками дрібного гребінця. В глиняне тісто для горщиків додавали дрібно порізану траву та пісок, а самі горщики випалювало слабо й нерівномірно.

Люди донецької культури активно контактували зі своїми сусідами: кукречанами та яніславцями, а пізніше й людьми сурської культури (див. Сурська культура). Зокрема дончани вели з ними мінову торгівлю. Існування донецької культури припиняється з поширенням культури ямково-гребінцевої кераміки.
Першовідкривачі культури:
український археолог Микола Сибільов (⋆09.02.1873 — †18.08.1943) та російський археолог Алєксандр Брюсов (⋆17.09.1885 — †01.12.1966)
Епонімна пам’ятка:
Ріка Донець
Найвідоміші пам’ятки в Україні:
Пелагіївка, Моспине (Донецька обл.), Рубіжне, Станиця Луганська (Луганська обл.), Ізюм (Харківська обл.)
Експозиції артефактів:
Археологічний музей Інституту археології НАНУ в Києві, Дніпропетровський національний історичний музей ім. Д.І. Яворницького, Донецький обласний краєзнавчий музей, Луганський обласний краєзнавчий музей