З горіха зерня
Кудлаївська археологічна культура
Роки існування:
8 000 - 6 000 до н.е.
Етнічний склад:
Невідомо
Антропологічний тип:
Біломоро-балтійський
Мова:
Ностратична мовна макросім’я
Харчова база:
Збиральництво, індивідуальне полювання та рибальство
Мислення:
Правопівкульне, образно-вербальне, дологічне
Релігійні переконання:
Тотемізм
Похоронний обряд:
Невідомо
Громадський устрій:
Родова матрилокальна громада
Політична організація:
Вождівство
Ареал:
Волинська, Житомирська, Київська, Львівська, Рівненська, Тернопільська, Чернігівська області
Походження:
Культура виникла в басейні Прип'яті внаслідок взаємної асиміляції людей коморницької культури з басейну середньої Вісли, людей культур дювензе та федермесер з землі Шлезвіг-Гольштейн на півночі Німеччини.
Історична доля:
Культура частково витіснена на північ, а частково асимільована людьми яніславицької культури.
В мезолітичній Європі всі оленячі стежки вели до України, адже українські землі на той час були просто фантастично багаті ресурсами, яких потребували мисливці середньої кам’яної доби. Окрім оленів, тут були лісові й степові звірі, рибні ріки та озера, поклади кременю і при цьому - зовсім мало людей. А ще далі на схід та північ людей і взагалі не було, й саме через землі України відбувалось заселення північно-східних теренів Європи. Тому міграційні хвилі, які котились тоді Україною, нагадували вулицю з одностороннім рухом.
Розвиток людства в мезоліті
10 000 - 6 500 до н.е.
Мезоліт це час прискорення розвитку людства. У сфері технологій розповсюджується застосування мікролітів. Накопичувались нові знання про навколишній світ. Збагачується і ускладнюється духовне життя. На жаль, такий розвиток мав і зворотний бік: зростання населення провокує постійні криваві війни між сусідніми племенами мисливців за території.
Час вогню та каміння
Книга 1: Людинотворення кам'яної доби
Істота, що не боялась вогню, твариною однозначно вже не була. Та чи можна було назвати її людиною? Бо у цієї істоти ще не було особистості. 40 000 років тому, в час вогню та каміння, вона, ця істота, тільки вчились уявляти, думати словами, відрізняти минуле від майбутнього та зберігати знання. Людська особистість ще тільки почала творитись. Про те, як вона поставала і як це діялось на теренах майбутньої України говориться в цій книзі.
Кудлаївська культура на мапі
Відображення Кудлаївської культури на мапі часів
Стратегії виживанняКудлаївська культура за своїм походженням була частиною лінгбійського культурного кола (див. Лінгбійська культура). Втім, вельми особливою частиною. Пацифізм, як відомо, у часи мезоліту був не в моді. Щоб вижити, треба було бути сильнішим та чисельнішим від своїх сусідів або принаймні намагатись з ними не конкурувати. Звичайними стратегіями уникання конкуренції та збільшення чисельності власного населення були скотарство та землеробство, однак кудлаївці вибрали собі інший шлях. І це дозволило їм доволі довго протриматись на історичній арені. Збирачі горіхівПриблизно за 8 500 до Різдва племена культури Дювензе1 з південних берегів Балтики почали пересуватись у східному напрямку, де на теренах сучасної Польщі та західної Білорусі, асимілювавши місцеве населення, утворили коморніцку культуру2. Через якийсь час з заходу з’явилась нова хвиля мігрантів. Ця хвиля стала, вірогідно, значно чисельнішою ніж попередні. Людність коморніцкої культури була асимільована прибульцями, хоча частина людей цієї культури мігрувала на схід, зупинившись на півночі України де, разом з тутешніми людьми, які були родичами прибульців, створила нову культуру. Багато артефактів кудлаївської культури мають риси, схожі зі свідерською культурою, однак мають і ряд рис, які зближають їх з автохтонним населенням мисливців на північних оленів, що прийшло сюди раніше слідом за відступом льодовика на північ.

Як і всі культури лісової зони часів середньої кам’яної доби, кудлаївці були мисливцями та рибалками, однак, судячи зі знахідок на ранніх поселеннях культур, саме збиральництво відігравало визначну роль в господарстві цих людей. Вони, наприклад, займались масовою заготівлею диких лісових горіхів, насіння латаття, рогози та дикої гречки. Очищене від шкаралупи насіння обпалювали на великих глиняних плитах і перемелювали примітивними зернотерками на борошно, а потім, ймовірно, змішували з тваринним жиром, сушеними ягодами та шматочками сушеного м’яса, отримуючи щось на кшталт пеммікану3 північноамериканських індіанців. Цей продукт довго не псувався і був висококалорійним, хоча навряд чи дуже смачним.Господарство кудлаївської культуриЖили кудлаївці в типових для середньої кам’яної доби переносних житлах з жердин та шкір тварин, які на зиму, очевидно, трохи вкопували в землю. Поряд з житлами копали господарські ями для припасів та розміщали виробничі майданчики просто неба. Однією з визначальних рис кремінного реманенту кудлаївської культури було поширення наконечників стріл, виготовлених з пластин, що пояснювалося впливом північних сусідів, - носіїв свідерських традицій. Помітною рисою кудлаївської індустрії обробки кременю є значна роль сколів при виготовленні знарядь. Дрібні крем’яні пластинки та вістря з притупленим краєм, які отримували, сколюючи кремінні пластини, використовувалися як вкладки в пази кістяних наконечників стріл та метальних списів. Подібним же чином виготовляли скребачки, леза й тесла. Виявлено також ряд грубих масивних сокир, які використовувалися для обробки деревини. Серед типів мікролітів найбільше трикутників, сегментів та трапецій.

Такий високий відсоток знарядь, виготовлених зі сколів, є ознакою появи нових технологічних способів обробки кременю і не є характерним для більшості культур лінгбійського культурного кола. Це, ймовірно, було викликане дефіцитом якісної кременевої сировини. Схоже на те, що родовища кременю контролювали не кудлаївці, а інші племена, відносини з якими теплими не були. Тому кремінь доводилось заощаджувати і, напевне, його замінювали, де це вдавалось, рогом та кісткою. Можливо, саме брак кременю, який у мезоліті був стратегічною сировиною, не дозволив кудлаївцям чинити ефективний опір наступній хвилі західних мігрантів, - людям яніславицької культури (див. Яніславицька культура), котрі доволі швидко їх асимілювали.
Першовідкривачі культури:
український археолог Михайло Рудинський (⋆14.10.1887 — †23.06.1958) в 1925 році
Епонімна пам’ятка:
село Кудлаївка Новгород-Сіверського району Чернігівської області
Найвідоміші пам’ятки в Україні:
Люб'язь, Броди (Волинська обл.), Мартиновичі, Таценки (Київська обл.), Нобель, Поляни (Рівненська обл.), Бережани (Тернопільська обл.), Кудлаївка, Бирине (Чернігівська обл.)
Експозиції артефактів:
Музей доісторичного періоду і ранньої історії (Museum für Vor- und Frühgeschichte) в Берліні, Державний археологічний музей (Państwowe Muzeum Archeologiczne) у Варшаві, Археологічний музей Інституту археології НАНУ в Києві, Музей археології Волинського національного університету імені Лесі Українки, Чернігівський обласний історичний музей імені В. В. Тарновського
виноски
1Культура Дювензе
Duvensee-Gruppe — мезолітична культура лінгбійського культурного кола, назва якої походить від болота Дювензе (Duvenseer Wohnplätze) в німецькій землі Шлезвіг-Гольштейн. Культура існувала між 9 000 та 7 000 роками до Різдва в північних землях Німеччини — Шлезвіг-Гольштейн, Мекленбург-Передня Померанія, а також частині Бранденбурга. Першовідкривачем культури був німецький археолог та палеоботанік Мартін Швантес (Martin Heinrich Gustav Schwantes, ⋆18.09.1881 — †17.11.1960) у 1926 році.
2Коморніцка культура
Kultura komornicka — мезолітична культура лінгбійського культурного кола. Назва культури походить від села Коморніца (Komornica) в Мазовецькому воєводстві. Культура існувала між 10 000 та 7 000 роками до Різдва на території Польщі. Першовідкривачем культури був польський археолог Стефан Кароль Козловскі (Stefan Karol Kozłowski, ⋆24.11.1938 у 1965 році.
3Пеммікан
суміш жиру, сушеного м’яса та сушених ягід. Калорійна їжа, яку можна використовувати як основний компонент у готових стравах або їсти в сирому вигляді. Історично пеммікан був важливою частиною харчування в деяких частинах Північної Америки.
Існує версія пеммікану, яка не містить сушеного м’яса. Його виготовляли з підсмаженої кукурудзяної муки, тваринного жиру, фруктів і дикого меду. Отриману суміш упаковували в мішки з сиром'ятної шкіри для зберігання, де вона охолоджувалася, а потім тверділа.
Першоджерела:
Археологія Української РСР: У 3-х т.. Т.1.: Первісна археологія. Видавництво: Наукова думка, 1971
Археологія України: Курс лекцій: Навч. посібник / Л. Л. Залізняк, О. П. Моця, В. М. Зубар та ін.; за ред. Л. Л. Залізняка. — К.: Либідь, 2005.
Л. Л. Залізняк. Кудлаївська // Енциклопедія історії України у 10 т. Інститут історії України НАН України. — К. : Наукова думка, 2009. — ISBN 978-966-00-0855-4.
Телегін Д. Я., Мезолітичні пам'ятки України: (IX—VI тисячоліття до н. е.). — К.: Наукова думка, 1982.
Михайло Грушевський, Історія України-Руси. — Київ: Наукова думка, 1991—1998. — (Пам'ятки історичної думки України). — ISBN 5-12-002468-8
Крип’якевич Іван. Історія України. — Львів: Видавничий центр Фенікс, 1991. — ISBN 5-7707-0623-6
Аркас М. М. Історія України-Pyсі / Факс. вид. - К.: Вища шк., 1990 - ISBN 5-11-002473-1
Леонід Залізняк. Найдавніше минуле України. — К.: Наук. думка, 1997
Леонід Залізняк. Передісторія України Х-V тис. до н. е. — К., 1998
Леонид Зализняк. Население Полесья в мезолите. — К.: Наукова думка, 1991 (рос)
Зализняк Л. Л., Мезолит Юго-Восточного Полесья. К., 1984. (рос.)
Зализняк Л. Л., Передісторія України Х—V тис. до н. е., К., 1998. (рос.)
Історія міст і сіл Української РСР. Волинська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1970
Історія міст і сіл Української РСР. Житомирська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1973
Історія міст і сіл Української РСР. Київська область / Ф. М. Рудич (голова ред. колегії) та ін. — К.: Головна редакція УРЕ, 1971
Історія міст і сіл Української РСР. Львівська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1968
Історія міст і сіл Української РСР. Ровенська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1973
Історія міст і сіл Української РСР. Тернопільська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1973
Історія міст і сіл Української РСР. Чернігівська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1972
Як жили праукраїнці
Психоархеологія України