Перші землероби Української землі

Гребениківська археологічна культура

Коли й де в українську землю впали перші зерна усвідомлено посіяні людською рукою? Відповідь на це запитання існує, і вона доволі точна. В середині VII тисячоліття до Різдва Христового на теренах північно-західного Причорномор’я предки українців уже сіяли пшеницю-полбу, горох та боби і вчились варити з них кашу. Звісно, нові навички давались їм нелегко, а часом і болісно, змінюючи не тільки спосіб життя, але й спосіб мислення. Ці зміни були необхідними й незворотними, бо саме таким був тодішній Дух Часу.

Роки існування:
7 500 - 6 500 до н.е.
Етнічний склад:
протостароєвропейці
Антропологічний тип:
Динарський
Мова:
Доіндоєвропейська
Харчова база:
Мотичне землеробство, індивідуальне полювання та рибальство
Мислення:
Бікамеральне, вербально-образне, інтуїтивно-логічне
Релігійні переконання:
Шаманізм
Похоронний обряд:
тілопокладення скорчені на боці
Громадський устрій:
Родова матрилокальна громада
Політична організація:
Союз вождівств
Ареал:
Кіровоградська, Миколаївська, Одеська, Херсонська, Черкаська області
Походження:
Культура виникла між ріками Прутом та Інгульцем внаслідок злиття груп людності осокорівської й кукрецької культур та декількох хвиль мігрантів з Балкан культури Лепенскі Вір. Перша землеробська культура України.
Історична доля:
Еволюціонувала в буго-дністровську культуру.
Перші горщики були невеликими, гостродонними й доволі незграбними. Але це, все-таки, були вже справжні горщики. Керамічна доба розпочалась!
Люди, що створили гребениківську культуру, успадкували найкращі риси своїх попередників як місцевих (осокорівців й кукречан) так і прийшлих - вихідців з Балкан. Нові люди принесли нові ідеї – вміння виготовляти кераміку та навички хоч і примітивного, але землеробства. І це був прорив.

Передумови



Спочатку люди гребениківської культури належали до південно-західної групи осокорівців (див. Осокорівська культура), яка мешкала собі між Дунаєм та Чорним морем. Нагадаємо, що Чорне море було тоді прісноводним озером, та ще й значно меншим за площею ніж тепер. Все те, що зараз є північним чорноморським шельфом, було родючою низиною, яка плавно опускалась в південному напрямку. Клімат, після різкого, але короткого похолодання, викликаного падінням боліда Толлмана1, знову став теплим та вологим. Люди, що жили в тих краях, мабуть, дякували своїм богам, що ті дарували їм таку багату землю, що давала можливість легко виконувати божу заповідь — плодитись та розмножуватись. Щоб прогодувати себе, місцева людність полювала на турів, коней, сайгаків, а також оленів та кабанів. Щоправда, сусіди осокорівців, люди кукрецької культури (див. Кукрецька культура), вже знали, як пасти худобу. Хоча сказати, що кукречани цілковито одомашнили худобу, було б перебільшенням. Вони просто контролювали стада, не даючи їм виходити за межі власної території. Та й худоба була потрібна тільки для м’яса, оскільки доїти корів ці люди не вміли, позаяк механізм перетравлення лактози2 в дорослому віці у них ще не виробився. Білкову їжу доповнювали вуглеводною тож збір дикоростучих злаків відігравав важливу роль. Тим часом зовсім близько, - бо на південних та західних берегах Чорного моря, - вже існували землеробські цивілізації й навіть будувались міста. Приблизно за 10 000–9 000 років до Різдва в районі так званого Родючого Півмісяця3 з’явилось землеробство. Регіон був центром одомашнення трьох зернових культур (пшениці однозернянки та двозернянки, а також ячменю), чотирьох бобових (сочевиці, гороху, гіркої вики та нуту), а також льону. Звідси землеробські навички поширювались широко по всьому Близькому Сході через Малу Азію, а потім і до Європи. Сільськогосподарські групи, споріднені з першими близькосхідними землеробами, з'являються в Егейському басейні та на Балканах, в долині нижньої течії Дунаю. А звідти, з-за Дунаю, вже рукою було подати до України.

Перші культурні рослини в Україні



Гребениківська культура постала на основі осокорівської культури та мігрантів з Балканського півострова. Першою і відносно невеликою хвилею переселенців були люди лепенськовірської культури4. Близько 7 000 року перед Різдвом на терени цих людей почала напливати малоазіатська людність вірменїдного антропологічного типу, яка частково асимілювала, а частково витіснила лепенськовірців з їхніх земель. Декілька кланів лепенськовірців перейшли Дунай і мігрували на терени України, принісши сюди навички розвиненого землеробства та гончарства. Пшениця-полба, горох та біб стали першими домашніми рослинами в Україні. При цьому, економіка гребениківців ще залишалась напівкочовою. Окрім постійних поселень, де саме й практикувалось землеробство, існували тимчасові поселення, які ймовірно зводились з метою полювання і збирання їжі та сировини. Ускладнення економіки призвело, вірогідно, до професійної та гендерної спеціалізації — жінки опікувались грядками та полями, чоловіки ж віддавали перевагу полюванню.

Як жили перші рільники України?



Постійні поселення, які зазвичай розташовувались на берегах рік та схилах балок, налічували по кілька десятків будівель. Кожна з них служила житлом чи, точніше, місцем ночівлі для однієї сім’ї. Будинки ще були округлими або овальними в плані. Їх будували на основі стовпової конструкції, яку трохи вкопували в землю. Стіни переплітали лозою та обмазували саманом — сумішшю глини, різаної сухої трави та кізяків, - а дах накривали снопами очерету. Підлога в таких будівлях також робилась з саману. Посередині дому було вогнище, обкладене для безпеки камінням, на якому очевидно готували їжу. Перед входами до будинків також горіли вогнища, які, можливо, використовувались в теплу пору як свого роду літні кухні. Існує також думка, що вогнища мали ритуальне призначення, очищуючи тих, хто входив у дім. Довкола жител знаходились ями для припасів, і деякі з них накривались дерев’яними лядами, творячи якусь подобу погребів. Біля стін жител, а іноді й всередині приміщення, знаходились великі пласкі камені, на яких вірогідно розтирали зерно. Крем'яний інвентар гребениківців має виразні аналогії в культурах нижнього Подунав’я та Балкан. Це ще раз доводить, що гребениківська культура постала внаслідок просування мігрантів із балкано-дунайського регіону на Одещину. Однак риси осокорівської культури й навіть певні традиції більш давньої анетівської (див. Анетівська культура) також є значними. Для кремінної індустрії гребениківців характерною є техніка паралельного сколювання, яка тут була доведена до досконалості. Серед сколів переважають правильні призматичні пластини, зокрема серед знарядь - скребачки округлої форми, леза, різноманітні пластинки з ретушшю. Геометричні мікроліти представлені симетричними трапеціями, властивими синхронним культурам нижнього Подніпров'я, хоча й досить значно відрізняється від синхронних їм знахідок кукрекського типу. Кістяні вироби представлені наконечниками стріл, скребачками й лощилами для шкіри. Доволі часто трапляються уламки рогових мотик та кістяні держаки для вкладнів-мікролітів - далекі прообрази серпів.

Культ предків та віра в реінкарнацію



Панівною релігією серед гребениківців очевидно був культ предків, оскільки деяких своїх небіжчиків, а також померлих дітей, вони хоронили під підлогами своїх домів. До речі, звичай домашніх поховань, був дуже поширеним серед малоазійських землеробських культур. Ще однією малоазійською чи навіть близькосхідною рисою поховань були більш ніж дивні, як на наш сучасний погляд, маніпуляції з черепами померлих, коли череп відділяли від кістяка, а в чоловічих черепах нижні щелепи замінювали жіночими. Серед знахідок трапляються грубо виконані з каменю та кістки фігурки людських голів, які можна трактувати як свідчення існування якогось культу голів. Характерними є й пози небіжчиків. Декого з них хоронили в позі ембріона, - що свідчить про віру в реінкарнацію, - за межами поселень у спеціально викопаних ямах. А от тих, хто знайшов вічний спочинок під підлогами жител, ховали з широко розведеними ногами в так званій позі породіллі (при цьому стать небіжчика не мала жодного значення). Очевидно, одні небіжчики повинні були повертатись до племені, відроджуючись серед живих, а інші цей акт відродження здійснювати.

Мости цивілізації



На пізньому етапі свого розвитку гребениківська культура стає своєрідним мостом між північним Причорномор’ям та малоазійськими й близькосхідними землеробськими культурами. Тому другою хвилею переселенців в бессарабські степи стали люди старчево-крішської культури (див. Старчево-крішська культура), яка постала на місці лепенськовірської культури й стала основою для культурної спільноти, відомої як Стара Європа чи Дунайська цивілізація5. Ці люди принесли з собою нові технологічні навички, розширили список окультурених рослин, які вирощувались першими землеробами України. Але найважливішими були соціальні новації — матріархальний рід та теократичні форми правління, - що заклало підвалини майбутнім, уже по-справжньому землеробським культурам України: спершу буго-дністровській (див. Буго-дністровська культура), а потім і трипільській (див. Трипільська культура).
Першовідкривачі культури:
український археолог Володимир Станко (⋆19.02.1937 — †16.02.2008) в 1954 році
Епонімна пам’ятка:
село Гребеники, Роздільнянського району Одеської області
Найвідоміші пам’ятки в Україні:
Казанка, Вознесенськ (Миколаївська обл.), Мирнопілля, Довжанка, Мирне, Гребеники (Одеська обл.)
Експозиції артефактів:
Національний музей історії Молдови (Muzeul Național de Istorie a Moldovei) в Кишиневі, Археологічний музей Інституту археології НАНУ в Києві, Одеський археологічний музей
Примітки:
Поширилась на всю Одеська область, південь Молдови та частину Миколаївської області. Перша землеробська культура України.
виноски
1Болід Толлмана
Гіпотеза боліда Толмана, представлена ​​австрійським палеонтологом Едіт Крістан-Толлманн (Edith Kristan-Tollmann, ⋆14.04.1934 —†25.08.1995) і геологом Александром Толлманном (Alexander Tollmann, (⋆27.06.1928 — †08.08.2007) у 1994 році, припускає, що один або кілька болідів (астероїдів чи комет) врізалися в Землю близько 7640 ± 200 років до Різдва в Північній Америці.
2Лактоза
(з латини lactis — молоко) також молочний цукор, C12H22O11 — вуглевод групи дисахаридів, який міститься в молоці і молочних продуктах. В людському організмі фермент лактаза розщеплює лактозу на її частини, глюкозу й галактозу, які потім адсорбуються в тонкому кишківнику. У більшості ссавців ця здатність втрачається після того, як немовля припиняють годувати материнським молоком. Стійкість лактази у дорослих людей виробилась в результаті мутації, що, як припускають, відбулася 7 000–5 000 років тому. При цьому непереносимість лактози зустрічається у Європі у 10-20% населення, а в деяких азійських країнах до 90% людей не можуть перетравити лактози.
3Родючий Півмісяць
регіон у формі півмісяця на Близькому Сході, що охоплює сучасні Ірак, Сирію, Ліван, Палестину, Ізраїль, Йорданію та північний Єгипет разом із північним Кувейтом, південно-східною Туреччиною та західним Іраном. Деякі автори також включають сюди Кіпр. Регіон є однією з колисок цивілізації, оскільки це одне з місць, де вперше виникло осіле землеробство, коли люди почали процес очищення та модифікації природної рослинності для вирощування нещодавно одомашнених рослин як сільськогосподарських культур. Термін родючий півмісяць був популяризований американським археологом Джеймсом Генрі Брестедом (James Henry Breasted, ⋆27.08.1865 — †02.12.1935).
4Лепенськовірська культура
або культура Лепенскі Вір — мезолітична землеробська культура, яка існувала між 9 500 — 6 000 роками до Різдва та була поширена на теренах сучасних Сербії, північної Македонії. Болгарії та південної Румунії. Назва походить від місцевості Лепенскі Вір на правому березі Дунаю поблизу Залізних Воріт на кордоні Сербії та Румунії в національному парку Джердап. Зараз затоплена водами Джердапського водосховища. Першовідкривачем культури є сербський археолог та антрополог Драгослав Срейович (Драгослав Срејовић, ⋆08.10.1931 — †29.11.1996) в 1963 році. Згідно з останніми генетичними дослідженнями людність культури була прямими нащадками епіґраветтської людності Європи за участі мігрантів з Малої Азії, які почали переселятись сюди, починаючи з 7 500 року до Різдва.
5Стара Європа
Стара Європа — термін, впроваджений литовською археологинею Марією Гімбутас (Marija Gimbutienė, ⋆23.01.1921 — †02.02.1994) для опису відносно однорідної доіндоєвропейської неолітичної культури в південно-східній Європі, переважно в долині ріки Дунай, також відомої як Дунайська цивілізація. Період існування Старої Європи Гімбутас оцінює між 7 000 та 1 700 роками до Різдва.
Першоджерела:
Археологія Української РСР: У 3-х т.. Т.1.: Первісна археологія. Видавництво: Наукова думка, 1971
Археологія України: Курс лекцій: Навч. посібник / Л. Л. Залізняк, О. П. Моця, В. М. Зубар та ін.; за ред. Л. Л. Залізняка. — К.: Либідь, 2005.
Етнічна історія України : навч. посібник / С. А. Макарчук. – Київ: Знання, 2008
Даниленко В. Н. Неолит Украины: Главы древней истории Юго-Восточной Европы. — К.: Наукова думка, 1969. (рос)
Котова Н. С. Неолитизация Украины. — Луганск: Шлях, 2002. (рос)
Станко В. Н. Гребениківська культура // Енциклопедія історії України у 10 т. Інститут історії України НАН України. — К. Наукова думка, 2004. ISBN 966-00-0405-2.
Л. Л. Залізняк. Гребениківська культура // Енциклопедія сучасної України. НАН України, НТШ. — К. Інститут енциклопедичних досліджень НАН України. ISBN 966-02-2074-X.
Залізняк Л. Л. Гребениківська мезолітична культура: походження, хронологія, історична доля // Археологія. 2006. № 4
Михайло Грушевський, Історія України-Руси. — Київ: Наукова думка, 1991—1998. — (Пам'ятки історичної думки України). — ISBN 5-12-002468-8
Крип’якевич Іван. Історія України. — Львів: Видавничий центр Фенікс, 1991. — ISBN 5-7707-0623-6
Аркас М. М. Історія України-Pyсі / Факс. вид. - К.: Вища шк., 1990 - ISBN 5-11-002473-1
Станко В. Н. Мезолитическая стоянка Гиржево в Одесской области. 1966, СА, № 2
Станко В. Н. Мезолит Днестро-Дунайского междуречья. МАСП, 1971, выпуск 7
Станко В. Н. Мирное: Проблемы мезолита Северного Причерноморья. Киев: Наукова думка, 1983
Історія міст і сіл Української РСР. Кіровоградська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1972
Історія міст і сіл Української РСР. Миколаївська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1971
Історія міст і сіл Української РСР. Одеська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1969
Історія міст і сіл Української РСР. Херсонська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1971
Історія міст і сіл Української РСР. Черкаська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1972
дивитись всі