Сходинки дорослішання

На якій стадії розвитку знаходимось?

Наука ретельно досліджує етапність розвитку як біологічних організмів, так і свідомості людей. І коли ви розумієте, на якій стадії розвитку нині знаходиться ваш об’єкт, то маєте можливість передбачити типові властивості його стану та поширені кризи наступного руху. Чим же може бути корисний такий підхід, коли йдеться про становлення національного характеру?

... Коли запрограмований час змін настає, ми переживаємо кризу невідповідності внутрішнього світу до зовнішніх умов і тоді вимушені щось змінювати - внутрішнє чи зовнішнє. Або ми застрягаємо на цьому етапі, і в такому разі криза стає перманентною ...
Біогенетичний закон можна передати відомою фразою Геккеля1 про те, що онтогенез підсумовує філогенез, себто будь-який організм від свого зачаття до появи на світ проходить послідовно стадії еволюції віддалених своїх предків (філогенез). Ідея про те, що онтогенез повторює філогенез, була застосована і в психології. Гренвіл Голл2 висловив ідею, що під час формування особистості кожна людина стисло повторює еволюцію всього людства від дикунства до цивілізації. А в концепції Еріка Еріксона3 становлення особистості розуміється як зміна етапів, кожен з яких закінчується кризою, що веде до якісного перетворення внутрішнього світу людини. А починається наша особистість з витіснення частини природних інстинктів і заміщення їх інстинктами соціальними. Тому спочатку у нас формується групова ідентичність, себто механізм включення до певного соціального гурту, і тільки після цього починає формуватись егоідентичність — почуття сталості та безперервності свого власного Я.

Дорожню мапу цього процесу уже закладено в наших генах, оскільки там зберігається пам’ять, про шлях пройдений нашими ж предками. В легенді, яка додається до мапи і яка також зафіксована генетично, чітко зазначено, коли та в який спосіб повинні вмикатись ті чи інші поведінкові програми й навички, а наш внутрішній годинник готує умови (наприклад гормональне тло) для реалізації всіх етапів проходження мапи. Коли запрограмований час змін настає, ми переживаємо кризу невідповідності внутрішнього світу до зовнішніх умов і тоді вимушені щось змінювати, - внутрішнє чи зовнішнє, - або застрягаємо на цьому етапі, і тоді криза стає перманентною.

Щодо окремої особистості такий сценарій не викликає жодних заперечень, але при цьому ми якось не звертаємо уваги на те, що сценарій цей виробився і закріпився на генетичному рівні в процесі історичного розвитку всього людства. Себто формування людської особистості, яке відбувається в дитинстві, стисло відтворює шлях ментально-духовного становлення всього людства. Чи означає це, що на підставі спостережень за фазами дорослішання цей шлях можна відтворити? Відповідь ствердна: так! Але при цьому слід взяти до уваги, що людство складається з націй, а кожна нація дорослішає по-своєму — з власною швидкістю та власними особливостями. То на якому етапі дорослішання знаходиться зараз наша нація?

виноски
1Ернст Геккель
(Ernst Heinrich Philipp August Haeckel, ⋆16.02.1834 — †09.08.1919) — німецький зоолог, натураліст, євгенік, філософ, лікар, морський біолог і художник. Він відкрив, описав і назвав тисячі нових видів, склав генеалогічне дерево, що пов’язує всі форми життя, стверджуючи, що біологічний розвиток окремого організму або онтогенез підсумовує еволюцію його виду або філогенез.
2Гренвілл Голл
(Granville Stanley Hall, ⋆01.02.1844 — †24.04.1924) — американський психолог і педагог-новатор. Його інтереси були зосереджені на продовженні тривалості життя людини та еволюційній теорії. Був першим президентом Американської психологічної асоціації.
3Ерік Еріксон
(Erik Homburger Erikson, ⋆15.06.1902 — †12.05.1994) — німецько-американський психолог розвитку та психоаналітик, відомий своєю теорією психологічного розвитку людини. Він ввів вислів криза ідентичності.