Громадський устрій

Громада як фундамент суспільства

Сьогодні слово «громадянин» для нас перш за все асоціюється із державою. Ми — громадяни України і, як такі, маємо певні права та обов’язки, вболіваємо за свою Країну, яку вважаємо Батьківщиною. Все вірно. Але за цим очевидним сенсом звичного слова лежить ще один більш глибинний шар. Бо громадянин це вочевидь член громади. І поняття громади як соціального інституту має історію значно глибшу, ніж у держав. Отже познайомимось із цією історією.
Сьогодні слово «громадянин» для нас перш за все асоціюється із державою. Ми — громадяни України і, як такі, маємо певні права та обов’язки, вболіваємо за свою Країну, яку вважаємо Батьківщиною. Все вірно. Але за цим очевидним сенсом звичного слова лежить ще один більш глибинний шар. Бо громадянин це вочевидь член громади. І поняття громади як соціального інституту має історію значно глибшу, ніж у держав. Отже познайомимось із цією історією.
Час вогню та каміння
Книга 1: Людинотворення кам'яної доби
Істота, що не боялась вогню, твариною однозначно вже не була. Та чи можна було назвати її людиною? Бо у цієї істоти ще не було особистості. 40 000 років тому, в час вогню та каміння, вона, ця істота, тільки вчились уявляти, думати словами, відрізняти минуле від майбутнього та зберігати знання. Людська особистість ще тільки почала творитись. Про те, як вона поставала і як це діялось на теренах майбутньої України говориться в цій книзі.
Родова особистість
Життя задля роду
Тисячоліттями у свідомості людей їх Рід посідав надважливе місце. Шанування предків, почуття належності до свого роду і відповідальність за його існування були фундаментом самоусвідомлення. Нині ми здебільшого бачимо себе окремими частинками в потоці Життя і мало знаємо про власний рід. Та тільки чи не є це важливою втратою?
Час міді та збіжжя
Книга 2: Від трипільців до аріїв
Часи міді та збіжжя збереглись в міфах людства як спогади про золотий вік. Це був світ, де між людьми панувала злагода, а Велика Богиня дарувала їм все, що потрібно для щастя. Все? Мабуть, ні, бо знайшлись люди, які чомусь не захотіли так жити. І сотворили свій світ. Той, у якому зараз живемо ми з Тобою. Ким були ті люди та що їх не влаштовували у світі щастя? Як саме вони вплинули на українську вдачу?
Час великого холоду
Випробування як стимул для розуму
Нові технології полегшують полювання і породжують спеціалізацію мисливських родів. Але прихід Великого зледеніння стає важким іспитом для праукраїнців. Разом з тим, труднощі стимулюють розвиток мислення: з’являються перші календарі і мапи. Постає архетип Матері Світу і фігура охоронця роду — шамана, яка уособлює архетип взаємодії людини з невідомим.
Час залізних мечів
Книга 3: Кімерійці, скіфи, сармати
В час залізних мечів на теренах, які майже збігались з сучасними кордонами України, існувала держава, що об’єднувала в собі різні народи. Ці люди, звісно, не знали, що їхні нащадки зватимуть себе українцями, але приготування українського борщу уже розпочалось. Уже розгорявся вогонь під етногенитичним казаном, яким була тоді Україна. І це був скіфський казан. Про часи становлення українського народу йде мова в цій книзі.
Час богинь
Три тисячоліття спокою
Одомашнення тварин та землеробство створили фундамент для достатку їжі. На цьому фундаменті постала щаслива цивілізація Старої Європи, чиєю головною покровителькою її люди вважали Велику Богиню. І не дивно, що керівною силою тут стали саме жінки, які вміли з Богинею спілкуватись. Епоха матріархату? І так, і ні...
Триполіси Уманщини
Поселення-гіганти чи справжні міста?
Зі шкільних підручників пам’ятаємо, що міста-держави в давній Греції називались полісами. Нині вважається, що перші подібні міста з’явились в Шумері. Однак, за кілька сотень років до того на території сучасної Уманщини існували масштабні трипільські поселення, які за багатьма ознаками могли б теж вважатись містами. То якими були оті наші вітчизняні «триполіси»?
Які існували види громадЛюди, як і їхні предки, були істотами громадськими. І навіть наші найближчі родичі в живій природі – примати, - в переважній своїй більшості живуть громадами. Вірогідно, громадський устрій є запорукою виживання нашого виду. Ми, люди, не можемо і, мабуть, ніколи не зможемо обходитись без співпраці, кооперації, обміну послугами та інформацією і просто спілкування з собі подібними. Тому якісь форми громадського устрою існуватимуть доти, доки існуватиме людство, а змінюватимуться тільки форми цього устрою.

Найдавнішою формою устрою людських груп була родова громада, яка об’єднувала кровних родичів. Кілька великих сімей, нащадків спільної пари предків, бродили собі неосяжними земними просторами в пошуках їжі. Коли така громада розросталась, годувати її з, так би мовити, спільного казана ставало проблематично й тоді громада розділялась та кожна з новопосталих груп починала жити власним життям. Втім, навіть тоді, люди (а до них ще й їхні предки) знали, що шлюби всередині родової громади є небезпечними для потомства. Тому жінок/чоловіків родова група вибирала на стороні в інших родах племені, себто серед тих людей, мову яких вони розуміли. Були й інші способи вливання свіжої крові в рід через усиновлення, наприклад, чи побратимство.

Родові громади могли бути патрилокальними або матрилокальними. Основу патрилокальних становили нащадки старших поколінь по батьківській лінії, а для матрилокальними відлік родичання вівся по материнській лінії. В патрилокальних громадах молодь жіночої статі покидала свій рід, переходячи в рід шлюбного партнера, а в матрилокальних діялось навпаки. Зазвичай матрилокальні громади часто-густо були ще й матріархальними, себто вирішальне слово в ухваленні рішень в таких громадах належало жінкам.

Шимпанзе, з якими ми ділимо спільного предка, живуть в патрилокальних зграях, в яких домінують декілька самців. Натомість інші наші родичі,наших предків, бонобо, дозволяють керувати собою досвідченим самицям. Генетичні дослідження вказують, що патрилокальними родами жили наші кузени – неандертальці. Однак з людьми сучасного анатомічного типу все було значно складніше.

Вірогідно перші людські родові громади були егалітарними і ними управляли найбільш досвідчені та розумні люди незалежно від статі. Між окремими родами відбувався обмін шлюбними партнерами обох статей, оскільки шлюб ще не був парним, а, скоріше, колективним і діти були дітьми всього роду, а не окремих сімей. Всі ресурси, такі як одяг, речі, інструменти, їжа були колективною власністю роду. Полювання також було колективним, що вимагало особливої згуртованості й злагодженості, а в часи максимального зледеніння імовірно навіть виробилось щось на кшталт колективної родової особистості – коли окремі особистості зливались в єдину цілісність.

Родові громади ґраветтців та епіґраветтців в пізньому палеліті швидше за все були матрилокальними, оскільки народження дитини жінкою є очевидним фактом, а роль батька в цьому процесі древнім людям була невідома та, ймовірно, управлялись родовими шаманами.

Пізніше, в епоху мезоліту і неоліту роди більшості європейців ставали патрилокальними, залишаючись при цьому егалітарними. З потеплінням і покращенням мисливських технологій необхідність в колективному полюванні відпала. Сім’я стала парною і, відповідно, зросла й стала зрозумілішою роль батька в зачатті дитини. З’явилась приватна власність на матеріальні речі. Зникла колективна родова особистість, натомість відбулась індивідуалізація мислення й структуризація особистості. Але це зовсім не означало зникнення родової громади, навіть навпаки, родові взаємозв’язки залишались дуже міцним, оскільки мисливські угіддя залишались власністю роду і тільки рід в цілому міг ці угіддя відстояти, при необхідності, у збройній боротьбі з іншими родами. В цьому сенсі не змінилось нічого й тоді, коли люди перейшли від мисливства й збиральництва до відтворювального господарства – як рільнича земля, так і пасовиська належали усьому роду і обов’язком кожного родича був захист цієї своєї родової батьківщини. Роль чоловіка, не тільки батька, але й мисливця й, що найважливіше, воїна ставала щораз значнішою.

Втім, землеробські племена, об’єднані культом великої богині, відомі також як етнокультурна спільнота Старої Європи відслідковували родинні зв’язки по материнській лінії. В староєврейській спільноті не дівчата, а юнаки переходили в рід подружжя – родова громада була матрилокальною і матріархальною, оскільки рішення приймали жінки, трактуючи по-своєму волю Великої Богині. З занепадом староєвропейської спільноти та індоєвропеїзацією Європи матрилокальні родові громади змінились патрилокальними й патріархальними, однак кілька тисяч років матріархату не минули безслідно. Для прикладу предкова для українців трипільська культура була матріархальною і пам’ять про цю ситуацію збереглась в загальнослов’янському слові зять, себто той, кого взяли, взятий.

Індоєвропейські родові громади бронзової доби були не тільки патрилокальними й патріархальними, але й елітарними. Будь-яка арійська, а потім індоєвропейська спільнота (рід, плем’я чи народ) були чітко стратифіковані на чотири соціальні стани – воїнів, священиків, трудящих та рабів і право до управління спільнотою мав тільки один стан – стан воїнів.

Наступною формою громадського устрою стала сусідьска громада. Технологічний та соціальний прогрес поступово звели нанівець необхідність в існуванні родової громади. Сім’я вже сама могла прогодувати себе без допомоги колективних зусиль роду, а регулюванням громадянських прав займались державні чи протодержавні утворення. Коли земля перестала бути колективною власністю роду, а стала приватною власністю сімей чи, навіть, окремих людей (наприклад, монархів), родова громада зникла. Люди почали селитись не тільки на землі, що належала виключно їхньому роду, а там, де їм було зручно, встановлюючи горизонтальні зв’язки між собою не стільки на основі кровних зв’язків, скільки на основі сусідства. Суспільний лад в якому всі ми живемо зараз це і є сусідська громада. Від родової громади зберігся хіба що звичай запрошувати родичів на видатні події та поздоровляти їх зі святами.

Однак нині і традиційна сусідська громада вже закінчує своє існування. Скоро, дуже скоро всі ми матимемо можливість жити в цифрових громадах, необмежених ні територіями, ні мовами, ні гендерними чи релігійними поділами. Проте не варто й забувати про те, які саме щаблі пройшло українське суспільство на шлях свого формування.

Родова егалітарна громадаУправління громадою здійснюють найбільш знаючі та досвідчені люди. Обмін шлюбними партнерами з іншими родами відбувається на основі доцільності і незалежно від гендерної приналежності. Шлюб колективний. Діти кожного покоління не знали батька і жили без нього.

Родова матрилокальна громадаЧоловіки переходять в рід дружини. Осередком матріархальної громади була материнська сім’я – група близьких родичів по жіночій лінії. Старійшиною у сім’ї була старша жінка (бабуся) або жриця-відьма. Іноді родом управляли найбільш досвідчені й знаючі люди з числа громадян обох статей. Материнський рід колективно володів громадською землею.

Родова патрилокальна егалітарна громадаЖінка переходять в рід чоловіка. Родом управляють виключно чоловіки через загальні збори всіх вільних воїнів-чоловіків. Сукупність патріархальних сімей родів їхніх груп (патронімій) становила плем’я, члени якого були пов’язані спільністю походження.

Родова патрилокальна елітарна громадаЖіноча частина молоді переходить в рід чоловіка. Родом управляють виключно чоловіки з певного стану чи династії і право управління передається по спадковості.

Сусідська громадаТериторіальна спільність людей, які не пов'язані родинними зв'язками, але займають певну обмежену територію колективно оброблюваних земель. Сусідська громада прийшла на зміну родовій в епоху розпаду первісного суспільства та зародження класового суспільства. Сусідська громада складалася з окремих сімей, не пов'язаних між собою родинними зв'язками. Для такої общини, як правило, характерне поєднання приватної власності з колективною власністю на землю та деякі засоби виробництва (господарський двір, знаряддя праці, худоба тощо). Кровні зв’язки між людьми при виборі місця проживання чи шлюбних партнерів не відіграють ключової ролі.
Як жили праукраїнці
Психоархеологія України