Гіппократи кам’яної доби

Як виглядала палеолітична медицина?

Потреба сучасної людини в ліках настільки велика, що дехто з учених навіть вважає це наслідком еволюційної поведінки. Адже люди користувались ліками, мабуть, відтоді, коли себе людьми відчули. Відомо, що тривалість життя в доісторичні часи була вкрай низькою. Втім, судячи з кісткових останків, люди палеоліту, в міру своїх сил та знань, з хворобами таки боролись. То якими були способи такої їх боротьби за власне здоров’я?
Потреба сучасної людини в ліках настільки велика, що дехто з учених навіть вважає це наслідком еволюційної поведінки. Адже люди користувались ліками, мабуть, відтоді, коли себе людьми відчули. Відомо, що тривалість життя в доісторичні часи була вкрай низькою. Втім, судячи з кісткових останків, люди палеоліту, в міру своїх сил та знань, з хворобами таки боролись. То якими були способи такої їх боротьби за власне здоров’я?
Час вогню та каміння
Книга 1: Людинотворення кам'яної доби
Істота, що не боялась вогню, твариною однозначно вже не була. Та чи можна було назвати її людиною? Бо у цієї істоти ще не було особистості. 40 000 років тому, в час вогню та каміння, вона, ця істота, тільки вчились уявляти, думати словами, відрізняти минуле від майбутнього та зберігати знання. Людська особистість ще тільки почала творитись. Про те, як вона поставала і як це діялось на теренах майбутньої України говориться в цій книзі.
Пізній палеоліт в праУкраїні
40 000 - 10 000 до н.е.
З усіх європейських країн Україна однією з перших стала батьківщиною для кількох груп первісних людей. І це був слушний вибір, оскільки в часи останнього льодовикового періоду землі північного Причорномор’я стали одним з небагатьох куточків Європи в яких людське життя не тільки збереглось, але й змогло розвиватись.
Загадкові аборигени Поділля
Липська археологічна культура
Липська культура начебто й не має безпосереднього стосунку до України, бо трохи поживши собі в Прикарпатті, ці люди помандрували на південний захід і осіли в сучасній Трансільванії. Але це не зовсім так. Нащадки людей липської культури дали початок багатьом важливим балканським культурам, були близькими сусідами наших предків, а згодом, хоч і в значно пізніші часи, взяли участь в етногенезі сучасних українців.
Аналіз кісток палеолітичних мисливців-збирачів доволить, що багато з них страждали від остеоартриту, ймовірно, спричиненого постійним перенесенням вантажів, що було щоденним і необхідним завданням у їхніх суспільствах. Існують також докази рахіту, деформації кісток і втрати кісткової тканини, викликані нестачею вітаміну D. Без сумнівів поширеними були інфекційні хвороби та проблеми викликані паразитами. Окрему і значущу царину складали наслідки нещасних випадків і травм, отриманих на полюванні.

Зрозуміло, що люди, які з дитинства промишляли мисливство, насамперед знались на хірургії. Вони вміли вправляти вивихи й зарощувати переломи і навіть брались до складніших операцій. Найдавніша відома загоєна трепанація черепа була виявлена у 50-річного чоловіка зі стоянки Василівка II на Дніпровщині і датується періодом між 8 000 та 7 600 роками до Р.Х. Операцію цю було проведено можливо з метою лікування остеомієліту. А найдавніший відомий приклад людини, яка пережила ампутацію руки, що підтверджується загоєними рубцями, походить із неолітичної стоянки Бутьє-Буланкур (Boutier-Boulaincourt) у Франції і датується 7 000 роком до Р.Х. І це зовсім не поодинокі приклади. На сьогодні налічується понад 1 500 зафіксованих випадків вдалих хірургічних операцій, які закінчились виживанням пацієнтів.

Очевидна складність деяких хірургічних втручань і численні приклади зцілення після травм і подолання інфекцій говорять про майстерність древніх цілителів та їх неабияку спостережливість. Древні знахарі знали про антибактеріальні властивості ефедри, верби та тополі і навіть активних продуцентів антибіотиків, включаючи гриб Penicillium rubens. Частка рослин явно неїстівних, але наділених лікувальними властивостями, становить майже третину рослинних знахідок з палеолітичних стійбищ.

У 1991 році в італійських Альпах було знайдено муміфіковане тіло доісторичного чоловіка якому, як вважають, було близько 40–50 років на момент смерті. Ця унікальна знахідка дала можливість зрозуміти, чим хворів і як лікувався пересічний доісторичний пацієнт. Етці1, бо таке прізвище отримала мумія, страждав від пародонтиту, кишкових паразитів, жовчних каменів та легкого остеоартриту. Як на свій вік, він був доволі здоровою людиною.

Цікаво, що на тілі Етці було знайдено шістдесят одне татуювання в дев'ятнадцяти групах, пов’язаних з відомими акупунктурними точками2, що використовуються саме при лікуванні остеоартриту. А ще при собі Етці мав щось на кшталт портативної аптечки, яка включала фрагменти папороті Pteridium aquilinum, що використовується для лікування від кишкових паразитів, кілька видів моху для перев’язок ран та гриби з протизапальними та антибіотичними властивостями. Існує гіпотеза, що викликаний наркотиками змінений стан свідомості відповідальний за деякі види мистецтва верхнього палеоліту. Так це чи не так, сказати важко, але такі психотропні рослини, як ріжки пурпурові, пасльонові та каннабіс3 використовувались людьми вже в пізньому палеоліті.

Під час розкопок стоянки первісних людей в селі Гінці поблизу Лубен, знайдено дивну споруду — щось на кшталт комірчини — каркас з черепів мамутів, котрі підтримували два великі бивні, що утворювали арку. В центрі, як підпірка — ще одна мамутова костомаха. Зверху все це, очевидно, було вкрите шкірами тварини і, задля надійності попідтикуване де-не-де камінням. Житлом це не було, бо в наметі, діаметром всього лиш близько трьох метрів, заледве поміщались дві людини. Не було й майстернею, оскільки тут не знайдено жодних слідів виробничої діяльності, а вже напевне не було й коморою — хижаки могли пробратись туди без жодних проблем. Однак, перед наметом горів невгасимий вогонь. То що ж це було?

Підказкою може служити жовта та червона вохра, якої тут було повно та кілька добряче пропалених каменюк. Виглядає на те, що дивний намет — це, ніщо інше, як фельдшерсько-акушерський пункт Гінцівського поселення. Вірогідно тут, у цьому наметі, працював місцевий знахар чи знахарка, а каміння розігрівалось на вогні а потім поливалось водою для створення пари у щільно зачиненому приміщенні. Схожий спосіб лікування та гігієни, щоправда поєднаний з вдиханням диму каннабісу, використовували значно пізніше скіфи та інші причорноморські кочівники.

Знахарі, ймовірно, були центральними фігурами в племінній системі завдяки їхнім медичним знанням і тому, що вони, здавалося, могли зв’язуватися з богами. Їхня релігійна та медична підготовка обов’язково передавалася усно. Вони підтримували здоров’я свого племені, збираючи та трави, виконуючи хірургічні процедури , надаючи медичні поради та, очевидно, проводячи якісь психотерапевтичні процедури на кшталт заклинань чи відганяння злих духів. Нічого нового під сонцем, чи не так?
виноски
1Етці
Етці (німецьке Ötzi, також Крижана людина) - природна мумія чоловіка, який жив між 3 350 та 3 105 роками до Р.Х, виявлена ​19 вересня 1991 року в Ецтальських Альпах (звідси прізвисько Етці) на кордоні між Австрією та Італією. Вважається, що Еці був убитий пострілом з лука. Етці є найдавнішою в Європі природною мумією людини. Його тіло та речі виставлені в Південно-Тірольському музеї археології в Больцано, Південний Тіроль, Італія (Südtiroler Archäologiemuseum; Italian/Museo archeologico dell'Alto Adige).
2Акупунктура
Акупунктура — компонент традиційної китайської медицини, у якій тонкі голки вводяться в тіло. Техніки акупунктури відрізняються залежно від країни, в якій вони виконуються, але їх можна розділити на два основні фундаментальні філософські застосування та підходи, перший з яких є сучасною стандартизованою формою під назвою вісім принципів ТКМ, а другий — більш давня система, яка базується на стародавньому даосизмі, більш відомий як У-сін – взаємодія п'яти елементів.
Акупунктура найчастіше використовується для полегшення болю, хоча фахівці з акупунктури вважають, що її також можна використовувати для широкого спектру інших захворювань. Вважається, що акупунктура виникла приблизно в 100 році до Р.Х. в Китаї, приблизно в той час, коли була опублікована «Внутрішня класика Хуан Ді» (Хуанді Нецзін), хоча деякі експерти припускають, що вона могла практикуватися раніше.
3Каннабіс
Каннабіс — рід квіткових рослин родини Cannabaceae також відома як конопля, хоча цей термін часто використовується для позначення лише сортів канабісу, які культивуються для використання без наркотиків. Конопля давно використовується для конопляного волокна, насіння коноплі та їхньої олії, листя коноплі для використання у медичних цілях і як рекреаційний наркотик. Згідно з генетичними та археологічними даними, коноплю вперше одомашнили приблизно 12 000 років тому у Східній Азії за часів раннього неоліту. Використання каннабісу як наркотику, що змінює свідомість, було задокументовано археологічними знахідками в доісторичних суспільствах Євразії та Африки. Найстарішою письмовою згадкою про вживання каннабісу є згадка грецького історика Геродота про те, що причорноморські скіфи приймали парові купелі з каннабісом.
Як жили праукраїнці
Психоархеологія України