Більше, ніж машина часу

Про інтерактивну мапу часів праУкраїни

Археологія може багато чого розповісти про те, як саме точилось буття людей на теренах сьогоднішньої України десятками тисячоліть. Але чи вистачить у сучасного українця часу й наснаги добувати ці знання на сторінках розрізнених книг? Ми створили для вас зручний інструмент, який дозволяє майже миттєво переміщуватись в часі та просторі і знайомитись із буттям пращурів в різних історичних епохах. Отже, запрошуємо до мандрів.
Археологія може багато чого розповісти про те, як саме точилось буття людей на теренах сьогоднішньої України десятками тисячоліть. Але чи вистачить у сучасного українця часу й наснаги добувати ці знання на сторінках розрізнених книг? Ми створили для вас зручний інструмент, який дозволяє майже миттєво переміщуватись в часі та просторі і знайомитись із буттям пращурів в різних історичних епохах. Отже, запрошуємо до мандрів.
Як жили праукраїнці
Огляд змісту цього розділу
В цьому розділі ви знайдете близько 100 статей, в яких описані археологічні культури різних епох, а також наведені огляди найбільш важливих аспектів буття праукраїнців. Більшість цих матеріалів доступна за посиланнями з мапи часів праУкраїни та через описи окремих історичних епох, але тут вони даються в упорядкованому вигляді, що зручно для систематичного ознайомлення.
Огляд історичних епох
Періоди історії в праУкраїні, у Світі та в розвитку людства
Вочевидь, розділяти потік історичного часу можна за різноманітними ознаками. Отже й підходів до періодизації історії існує величезна кількість. Задля розваги можемо згадати грека Гесіода, який вигадав популярні назви історичних періодів — золота, срібна, героїчна та залізна доби. Але наше практичне завдання — обрати підхід, який найбільше пасує цьому проєкту. І тут стикаємось із тим, що жодна сучасна періодизація нас не влаштовує повністю ...
Психологічна археологія України
Серія книг Романа Борсука
Книжкова серія Романа Борсука розкриває формування мислення та світосприйняття наших пращурів аж від кам’яної доби до середньовіччя. Автор цих книжок - знавець стародавньої історії України і водночас психолог за фахом і досвідом. На стику цих двох царин виникає нове бачення того, як творився національний характер українців. А завдяки літературному таланту Романа Борсука ці нові знання одержали форму живої та захоплюючої розповіді, яка не залишить байдужими читачів будь-якого віку.


Чому саме праУкраїна

Більшість сучасних українців ведуть для себе відлік існування власної Батьківщини як максимум із часів Русі. Між тим, люди сучасного типу жили на наших нинішніх теренах близько сорока тисяч років, а до того ще кілька сотень тисяч років тут бували їх попередники - теж носії розуму. То чи не доречно розглядати цей довжелезний період як передісторію нашої держави?

Але тут є суттєвий момент. Нині для багатьох наших земляків ці часи бачаться чимось майже чужим. Буцім-то жили на цих теренах різні народи — кімерійці, скіфи, гуни і бозна-хто ще — які потім зникли, не лишивши по собі сліду в нас сьогоднішніх. І це, на наш погляд, принципово хибне сприйняття! Не дарма ж генетичні дослідження свідчать, що більшість сучасних українців є автохтонами - тобто їх пращури жили саме на цій землі.

І є ще один важливий фактор: від своїх пращурів ми, сучасні українці, одержали генетичну пам'ять, яка визначає наш національний характер. Отже, щоб краще розуміти себе сьогодняшніх, маємо познайомитись із глибинною історією свого народу - історією праУкраїни.


Наша мапа часів

Мандрувати праУкраїною в часі і просторі Вам допоможе наша Інтерактивна мапа. В цьому сенсі вона є навіть крутішою, ніж класична машина часу, за допомогою якою Ви аж ніяк з місця не рушите. Більш того, по ходу мандрів зможете прочитати розповіді про те, як саме жили праукраїніці в ті часи і на тих теренах, які Ви вирішили відвідати.

На мапі часів праУкраїни упаковані дані археології, які стосуються понад 15 000 поселень різних епох - від появи перших розумних істот, архантропів та неандертальців, і до часів Русі. Буття мешканців цих поселень археологія описує через поняття археологічних культур. Таких культур в праУкраїні цього періоду налічується біля 100.

Історичний час, який ми розглядаємо, ділиться на епохи — від кам'яної доби до середньовіччя. Традиційно таких епох виділяють 9. На першому етапі проєкту розглядаємо період від початку ранної кам'яної доби до завершення доби бронзи (7 історичних епох), і цьому інтервалу часу відповідають біля 60 археологічних культур.


Як користуватись мапою часів праУкраїни

Призначення нашої інтерактивної мапи - дати змогу легко орієнтуватить в цьому морі інформації. Пересуватись в просторі легко завдяки уже звичним інструментам гугл-мап. А за допомогою покажчика часу зможете мандрувати історичними епохами. Доречі, як і у випадках з аудіо- або відеофайлами, тут можна пересуватись в часі в режимі автоматичного відтворення.

В режимі “Поселення” зможете побачити досліджені археологами стародавні поселення цього часу відповідно до сучасних населених пунктів. Тут зручно дослідити, як змінювався розподіл на теренах праУкраїни різних аспектів буття її жителів — наприклад, способів господарювання, релігійних вірувань, громадського та політичного устрою.

В режимі “Культури” побачите відображення археологічних культур, які існували в праУкраїні на цей час. Обираючи певну культуру, одержите її стислу характеристику, а також побачите, як змінювалась відповдна числельність людей протягом її існування. Цікава опція - можливість досідити ланцюжки наслыдування культур.

В режимі "Клімат" відображаються зміни протягом історичних епох показників вологості, літніх та та зимових температур в різних регіонах праУкраїни. Ці зміни могли суттєво впливати на історичні процеси.

Як жили праукраїнці
Психоархеологія України