Огляд історичних епох

Періоди історії в праУкраїні, у Світі та в розвитку людства

Вочевидь, розділяти потік історичного часу можна за різноманітними ознаками. Отже й підходів до періодизації історії існує величезна кількість. Задля розваги можемо згадати грека Гесіода, який вигадав популярні назви історичних періодів — золота, срібна, героїчна та залізна доби. Але наше практичне завдання — обрати підхід, який найбільше пасує цьому проєкту. І тут стикаємось із тим, що жодна сучасна періодизація нас не влаштовує повністю ...
Вочевидь, розділяти потік історичного часу можна за різноманітними ознаками. Отже й підходів до періодизації історії існує величезна кількість. Задля розваги можемо згадати грека Гесіода, який вигадав популярні назви історичних періодів — золота, срібна, героїчна та залізна доби. Але наше практичне завдання — обрати підхід, який найбільше пасує цьому проєкту. І тут стикаємось із тим, що жодна сучасна періодизація нас не влаштовує повністю ...
Історичний та археологічний підходиТрадиційна періодизація, яку найчастіше застосовують історики, виділяє доісторичну, давню, середньовічну, нову й новітню епохи. Два останніх інтервали виходять за межі нашого проєкту. Натомість доісторичний період, який зазвичай виділяють за ознакою відсутності писемних джерел, охоплює суттєво різні епохи — від появи перших, ще не досить розумних, представників роду homo до часів розвинених культур. Отже, в межах нашого підходу цей період вочевидь доцільно деталізувати.

Згадаємо, що вивченням довжелезного інтервалу часу, який узагальнено визначають як «доісторичний», займається саме археологія. І в її царині широко застосовується періодизація, що спирається на особливості артефактів матеріальної культури. Зокрема найбільш узагальненим є розділення епохи каміння та епохи металів. При цьому в межах епохи каміння виділяють стару, середню та нову кам’яні доби (відповідно палеоліт, мезоліт та неоліт із додатковим розділенням палеоліту на ранній, середній та пізній). А епоху металів нині прийнято підрозділяти на доби міді, бронзи й заліза (при цьому «прикордонну» мідну добу нерідко називають також мідно-кам’яною).

Досить очікувано “археологічна” періодизація не пасує до більш пізніх історичних часів. Якщо періоду «давній історії» ще можна досить впевнено співставляти епоху «раннього заліза» за археологічною періодизацією, то надалі подібне співставлення майже втрачає сенс. Зокрема, ознаки «епохи заліза» можна вбачати в середньовіччі і в подальших історичних періодах, але це нічого не додає для розуміння їх особливостей.

Отже, в нашому проєкті будемо спиратись на сполучення двох описаних підходів: для періода «доісторії» застосуємо археологічну періодизацію — від раннього палеоліту до бронзової доби; «давньоісторичний» період будемо співставляти з добою заліза, а «середньовіччя» полишимо без особових археологічних відповідностей. При цьому задля наочності використаємо для візуальних позначень різних епох відповідні історичні артефакти.


Як розглядаємо епохи на сайтіВ розповідях про кожну епоху ми будемо виділяти наступні аспекти:
- розвиток людства в ці часи;
- особливості даної епохи в праУкраїні;
- епоха на різних теренах Світу;;
- археологічні культури епохи в праУкраїні.

На рисунку наведений приклад відповідних позначень для випадку пізнього палеоліту.

Наступна таблиця дає підсумкове уявлення про періодизацію історичних епох: послідовність та повні назви історичних епох, орієнтовний період та тривалість їх існування. Також таблиця відображує весь спектр матеріалів цього розділу нашого сайту.

Додатково зауважимо, що датування епох є досить умовним, бо коли, наприклад, люди однієї культури уже застосовували бронзові вироби, їхні сусіди могли ще спокійнісенько жити в кам’яній добі. Але наведені дати є досить обґрунтованим і надалі будемо спиратись саме на них.


СимволПовна назва історичної епохиПеріод існуванняТривалістьРозвитокВ УкраїніВ світіКультури
Стара кам'яна доба. Палеоліт ранній3 000 000 - 120 000 до н.е.*2 900 тис. років
Стара кам'яна доба. Палеоліт середній120 000 - 40 000 до н.е.80 тис. років
Стара кам'яна доба. Палеоліт пізній40 000 - 10 000 до н.е.30 тис. років
Середня кам'яна доба. Мезоліт10 000 - 6 500 до н.е.3.5 тис. років
Нова кам'яна доба. Неоліт6 500 - 4 500 до н.е.2.0 тис. років
Мідно-кам'яна доба. Енеоліт4 500 - 3 200 до н.е.1.3 тис. років
Бронзова доба3 200 - 1 100 до н.е.2.1 тис. років
Залізна доба1 100 до н.е. - 400 н.е.1.5 тис. років
Середньовіччя400 - 1500 н.е.1.1 тис. років

*датування для праУкраїни. В цілому в світі початок раннього палеоліту відсунуто нині приблизно до 3 000 000 до н.е.


Як жили праукраїнці
Психоархеологія України