Культури
раннього палеоліту
1 000 000 - 120 000 до н.е.
В ті часи теренами праУкраїни бродили попередники людей розумних, яких називають архантропами. Вони створили так звану ашельську археологічну культуру. Ашельці користувались вогнем, хоча й не вміли його добувати, з каменю виготовляли примітивні рубила, а від негоди ховались у куренях з гілля. Степові пірати, вони викрадали здобич у чотириногих хижаків або перебивались стервом. І так тривало сотні тисяч років...
Культури
неоліту
6 500 - 4 500 до н.е.
Неолітична революція доволі скоро прийшла в Україну. Перші зерна, посіяні рукою людини, лягли в українську землю десь у межиріччі Південного Бугу та Дністра. І це на довгий час розділило Україну на три зони: землеробський правобережний лісостеп, пастуший лівобережний степ та північні мисливські ліси. Втім, різні способи господарювання ніяк не заважали праукраїнцям взаємодіяти між собою, торгувати та запозичувати один в одного корисні ідеї.
Культури
доби бронзи
3 200 - 1 100 до н.е.
Бронзова зброя стала фактором, який давав рішучу перевагу племінним об’єднанням та союзам, перетворюючи їх в держави, змушуючи розвивати економіку, впроваджувати технологічні новації, будувати міста та винаходити писемність. Щоправда, все це призвело до перших в історії людства перегонів озброєнь, які закінчились так званим колапсом бронзової доби і темними віками в європейській частині Ойкумени.
Культури
середньовіччя
400 - 1 500 н.е.
Середньовіччя є умовним і дуже європоцентричним історичним терміном. В інших регіонах світу та й, зрештою, в тих частинах Європи, куди не ступала нога римського легіонера, все відбувалось інакше. Втім, оскільки землі праУкраїни знаходились в орбіті римських впливів, події, пов’язані з крахом Західної Римської Імперії не могли не зачепити наших земель. Недарма Україну називають матір’ю слов’янських народів: саме звідси відбувалось розселення слов’ян на південь та захід, а також, частково, на північ.