Костобоки

Липицька археологічна культура

Назва цього народу звучить дуже вже по-слов’янськи. Однак слов’янами ці люди не були. Це фракійці і, як зазначали римські історики, одне з так званих вільних дакійських племен, які не визнавали влади Риму. А власно назва костобоки — це греко-римська транскрипція фракійського слова, яке означало людей світлих або сяючих.

Роки існування:
150 - 350 н.е.
Етнічний склад:
Фракійці-костобоки
Антропологічний тип:
Динарський
Мова:
Фракійська
Харчова база:
Перелогове землеробство та відгінне м’ясо-молочне скотарство
Мислення:
Сучасне лівопівкульне, вербальне, логічне
Релігійні переконання:
Раннє слов'янське язичництво
Похоронний обряд:
кремація. Попіл хоронили в ямах з артефактами ритуально зіпсованими
Громадський устрій:
Сусідська громада
Політична організація:
Союз вождівств
Ареал:
Івано-Франківська, Львівська, Тернопільська, Хмельницька, Чернівецька області
Походження:
Культура виникла близько 150 року у верхньому та середньому Подністров'ї внаслідок внутрішньої реорганізації поєнешти-лукашівської культури.
Історична доля:
Асимільовані людністю черняхівсько-київської культури
Нагрудна прикраса липицької культура.
Людей липицької культури римляни називали костобоками. Незважаючи на слов’янське звучання цієї назви, костобоки були фракійцями, нащадками гетських племен – людьми непосидючими та войовничими, які часто воювали то проти Риму, то в союзі з римлянами проти своїх сусідів.

Походження липицької культури


Липицька культура сформувалась на основі поєнешті-лукашівської культури (див. Поєнешті-лукашівська культура), людність якої перебувала під сильним впливом латенської культури (див. Латенська культура) або, не виключено, асимілювала якусь частину кельтів. Костобоки воювали проти Римської імперії в першій Маркоманській1 війні у складі антиримської коаліції, куди входили сарматські, германські й фракійські племена. Між 170-171 роками костобоки, разом з бастарнами та сарматами (див. Сарматська культура), перетнули Дунай, спустошивши Мезію (див. Провінційна римська культура), Фракію, Македонію та Аттику2. У 172 році після поразки від римських військ костобоки припинили набіги на землі Імперії. Завдяки дипломатії та щедрим подарунками римлянам вдалось перетягнути костобоків на свій бік, і в другій Маркоманській війні вони воювали вже разом з римлянами проти своїх колишніх союзників маркоманів.

Господарство костобоків


Основу господарства липицької культури становило орне землеробство і присадибне скотарство. Костобоки вирощували просо, ячмінь, пшеницю, коноплі. Серед усіх типів інструментів, які знаходять в липицьких поселеннях, найбільше знарядь праці характерних для землеробів, а саме залізних серпів, наральників, кіс та кам'яних зернотерок. Розводили велику рогату худобу, свиней, овець та коней. Свою роль відігравало мисливство, в тому числі й на хутрових звірів, а також рибальство. Костобоки мали розвинене ковальство, деревообробне, ювелірне, ткацьке та інші ремесла. Важливу роль посідала торгівля, орієнтована на прикордонні римські провінції та північне Причорномор’я. Римські впливи дуже помітні у матеріальній культурі липицького населення, оскільки дуже багато виробів липицьких ремісників мали за взірці саме вироби римських майстрів. Так само активні торгові контакти відбувались з людьми пшеворської (див. Пшеворська культура) та вельбарзької культур (див. Вельбарзька культура), кельтами та сарматами. Натомість контакти зі слов’янським населенням зарубинецької та зубрицької культур були обмеженими. Керамічний комплекс липицької культури складає як доволі грубий ліпний кухонний посуд — горщики, миски й лійчасті кухлі з масивною ручкою, так і витончений столовий посуд, виготовлений на гончарному колі — біконічні горщики на кільцевому піддоні, кубки з двома ручками, глечики, чаші на високій ніжці. Серед прикрас багато фібул, сережок та поясних пряжок.

Села костобоків


Свої села костобоки зводили на південних сонячних схилах пагорбів й заплавних терасах річок та неглибоких ярів. У поселеннях житла, - як напівземлянки, так і наземні, - розташовувалися рядами, що робило подобу вулиць. Самі житла були чотирикутними мазанками з глиняною підлогою. Вони обігрівались вогнищами й, часом, глиняними печами. Біля будинків знаходилась велика кількість погребів та будівель господарського призначення. Цвинтарі розташовувались неподалік від поселень. Основний поховальний обряд — кремація. У межах цвинтарів для спалення тіл робили спеціальні глинобитні майданчики. Обгорілі залишки людських кісток разом із залишками одягу покійного (пряжки, фібули), а також особистими речами (ножі, шила, прясла, ключі, дзеркальця, кресала тощо) зсипали в урни або, значно рідше, в ями. Урнами служили в основному гончарні або ліпні посудини різної форми, більшість з яких мали покришки.

Історична доля липицької культури


В середині ІІІ століття частина галицьких костобоків, можливо під тиском прийшлих готів, переселилась у передгірні райони, інша ж частина мігрувала на терени сучасної Молдови, приєднавшись до інших фракійських племен. Решта ж липицької людності поступово асимілювалась з слов’янами черняхівсько-київської (див. Черняхівсько-київська культура).
Першовідкривачі культури:
український етнограф Сидір Коперницький (⋆17.04.1825 — †24.09.1891) у 1890 році
Епонімна пам’ятка:
Село Верхня Липиця Івано-Франківської області
Найвідоміші пам’ятки в Україні:
Бовшів, Верхня Липиця, Єзупіль, Незвисько (Івано-Франківська обл.), Гологори, Чижиків, Стрий, Мурини (Львівська обл.), Тернопіль, Заліщики (Тернопільська обл.), Бакота, Шпичинці, Устя (Хмельницька обл.), Кіцмань, Оршівці, Топорівці (чернівецька обл.)
Експозиції артефактів:
Національний музей історії Румунії (Muzeul Național de Istorie a României) в Бухаресті; Національний музей історії Молдови (Muzeul Național de Istorie a Moldovei) та Музей археології й етнографії Академії Наук Республіки Молдова (Muzeul de Arheologie şi Etnografie) в Кишиневі; Археологічний музей Інституту археології НАНУ в Києві; Львівський історичний музей; Хмельницький обласний краєзнавчий музей; Тернопільський краєзнавчий музей; Чернівецький обласний краєзнавчий музей
Примітки:
Липицька культура взяла участь в етногенезі українського народу.
виноски
1Маркоманські війни
Маркомани — племінний союз германських племен, який заселяв території сучасних Чехії та Словакії. Назва народу вірогідно походить від прагерманського markō — кордон, межа. Себто люди кордону, прикордонні мешканці, що було б передано в латинізованій формі як Marcomanni. Скориставшись важким становищем Римської імперії у зв'язку з Парфянською війною 161-166 років, епідемією чуми та неврожаями в Італії, маркомани, бастарди, сармати та інші племена, перетнувши рейнсько-дунайський кордон вступили на територію Римської імперії і під проводом вождя маркоманів Балломара знищила 20-тисячну римську армію. Лише в 172-174 роках імператору Марку Аврелію вдалося набрати нові легіони, поповнивши їх рабами і варварами та витиснути маркоманів та їхніх союзників за межі Імперії. За мирною умовою, укладеною в 175 році, племена вимушені були визнати над собою римський протекторат. У 177 року маркомани знову розпочали наступ, проте цього разу варвари вже в 179 році були розгромлені та вибиті з римської території.
2Фракія, Македонія, Аттика
З 480 року до Р.Х. Фракія існувала як незалежне царство. Після приєднання Фракійського царства до Римської імперії за наказом імператора Клавдія в 46 році нашої ери Фракія (формально provincia Thracia) була перетворена на римську провінцію. Власне Фракія включала територію, що межує з Дунаєм на півночі, Чорним морем на сході, Македонією на півдні та Іллірією на заході. Провінція Македонія охоплювала територію колишнього незалежного царства Македонія, яке було завойоване Римом у 168 році до Різдва після закінчення Третьої Македонської війни. Провінція була створена в 146 році до Різдва. До складу провінції увійшло колишнє царство Македонія з Епіром, Фессалією та частиною.
Аттика (давньогрецьке Attikḗ або Attikī́) або Аттичний півострів, — історична область, яка охоплює місто Афіни, столицю Греції та її сільську місцевість.
Першоджерела:
Археологія Української РСР: У 3-х т.. Т.2.: Скіфо-сарматська та антична археологія. Видавництво: Наукова думка, 1971
Археологія України: Курс лекцій: Навч. посібник / Л. Л. Залізняк, О. П. Моця, В. М. Зубар та ін.; за ред. Л. Л. Залізняка. — К.: Либідь, 2005.
Енциклопедія історії України у 10 т. / Інститут історії України НАН України. — Київ : Наукова думка, 2003
Михайло Грушевський, Історія України-Руси. — Київ: Наукова думка, 1991—1998. — (Пам'ятки історичної думки України). — ISBN 5-12-002468-8
Крип’якевич Іван. Історія України. — Львів: Видавничий центр Фенікс, 1991. — ISBN 5-7707-0623-6
Аркас М. М. Історія України-Pyсі / Факс. вид. - К.: Вища шк., 1990 - ISBN 5-11-002473-1
Л. В. Вакуленко. Липицька культура // Енциклопедія історії України у 10 т. / Інститут історії України НАН України. — К. : Наукова думка, 2009. — ISBN 978-966-00-1028-1
Толочко П. П., Крижицький С. Д., Мурзін В. Ю. та ін. Давня історія України. К.: Либідь
Винокур І. С., Телегін Д. Я. Археологія України. Тернопіль: Навчальна книга — Богдан, 2008
Крапівіна В. В. Гети // Енциклопедія історії України у 10 т. / Інститут історії України НАН України. — К. : Наукова думка, 2004. — ISBN 966-00-0405-2
Златковская Т. Д., Племенной союз гетов под руководством Буребисты (I в. до н. э.). «Вестник древней истории», 1995, № 2
Буданова В. П., Варварский мир эпохи Великого переселения народов. М., 2000
Колоссовская Ю. К., Рим и мир племен на Дунае. I—IV вв. н. э. М., 2000
Історія міст і сіл Української РСР. Івано-Франківська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР
Історія міст і сіл Української РСР. Львівська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1968
Історія міст і сіл Української РСР. Тернопільська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1973
Історія міст і сіл Української РСР. Хмельницька область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1971
Історія міст і сіл Української РСР. Чернівецька область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1969
Fol Alexander (1996). Thracians, Celts, Illyrians and Dacians. History of Humanity. ISBN 978-9231028120
Oltean Ioana Adina. Dacia: landscape, colonisation and romanisation . - Routledge, 2007. - ISBN 978-0415412520
Jażdżewski, Konrad (1948). Atlas to the prehistory of the Slavs. Lodzkie Tow Naukowe, Poland.
Shchukin Mark B (1989) Rome and the barbarians in central and eastern Europe: 1st century B.C.-1st century A.D. British Archaeological Reports
дивитись всі