Епоха
пізнього палеоліту
40 000 - 10 000 до н.е.
В епоху пізнього палеоліту розумне життя на планеті проходить через суворий іспит холодом. І витримали його далеко не всі: Homo neandrtalis зникли, передавши пращурам людей свої навички і, навіть, частину власних генів. Людям, що жили тоді в Європі, теж прийшлось непереливки. Тільки невелика частина його вижила, переживши зледеніння в так званих рефугіумах – територіальних анклавах, один з яких знаходився на теренах сучасної України.
Епоха
мезоліту
10 000 - 6 500 до н.е.
Мезолітом називають період археологічної історії Старого Світу між кінцем останнього льодовикового максимуму та неолітичною революцією. Потепління призвело до першого в історії людства демографічного вибуху, що, своєю чергою, призвело до масового розселення людства по всій планеті. Змінились способи полювання, рибальства та збиральництва і їжі стало більше. Попри це, проблем не поменшало, вони просто стали іншими і вимагали принципово нових вирішень.
Епоха
неоліту
6 500 - 4 500 до н.е.
Неоліт є останнім етапом кам’яної доби, під час якого виробництво знарядь з каменю було доведено людьми до меж досконалості. Втім, неоліт – це, в першу чергу, так звана неолітична революція, себто швидке (в історичному масштабі) впровадження в побут комплексу новацій — від землеробства і скотарства до виготовлення кераміки. Ці новації запевнювали певний захист від постійної загрози голоду і заклали підвалини цивілізації.
Бронзова
доба
3 200 - 1 100 до н.е.
Бронза – це, фактично, ушляхетнена різними додатками мідь. Тому, порівняно з попередньою епохою, в бронзову добу господарство праукраїнців змінилось мало: металевою була зброя, а знаряддя праці надалі залишались кам’яними, кістяними чи дерев’яними. Натомість в соціальному та світоглядному вимірах відбулись радикальні зміни. В декількох регіонах планети, незалежно один від одного, виникла писемність, розпочались урбанізація та державотворення. Землі праУкраїни знаходились на північній околиці одного з таких регіонів.