Як жили праукраїнці

Огляд змісту цього розділу

В цьому розділі ви знайдете близько 100 статей, в яких описані археологічні культури різних епох, а також наведені огляди найбільш важливих аспектів буття праукраїнців. Більшість цих матеріалів доступна за посиланнями з мапи часів праУкраїни та через описи окремих історичних епох, але тут вони даються в упорядкованому вигляді, що зручно для систематичного ознайомлення.
В цьому розділі ви знайдете близько 100 статей, в яких описані археологічні культури різних епох, а також наведені огляди найбільш важливих аспектів буття праукраїнців. Більшість цих матеріалів доступна за посиланнями з мапи часів праУкраїни та через описи окремих історичних епох, але тут вони даються в упорядкованому вигляді, що зручно для систематичного ознайомлення.
Більше, ніж машина часу
Про інтерактивну мапу часів праУкраїни
Археологія може багато чого розповісти про те, як саме точилось буття людей на теренах сьогоднішньої України десятками тисячоліть. Але чи вистачить у сучасного українця часу й наснаги добувати ці знання на сторінках розрізнених книг? Ми створили для вас зручний інструмент, який дозволяє майже миттєво переміщуватись в часі та просторі і знайомитись із буттям пращурів в різних історичних епохах. Отже, запрошуємо до мандрів.
Огляд історичних епох
Періоди історії в праУкраїні, у Світі та в розвитку людства
Вочевидь, розділяти потік історичного часу можна за різноманітними ознаками. Отже й підходів до періодизації історії існує величезна кількість. Задля розваги можемо згадати грека Гесіода, який вигадав популярні назви історичних періодів — золота, срібна, героїчна та залізна доби. Але наше практичне завдання — обрати підхід, який найбільше пасує цьому проєкту. І тут стикаємось із тим, що жодна сучасна періодизація нас не влаштовує повністю ...
Психологічна археологія України
Серія книг Романа Борсука
Книжкова серія Романа Борсука розкриває формування мислення та світосприйняття наших пращурів аж від кам’яної доби до середньовіччя. Автор цих книжок - знавець стародавньої історії України і водночас психолог за фахом і досвідом. На стику цих двох царин виникає нове бачення того, як творився національний характер українців. А завдяки літературному таланту Романа Борсука ці нові знання одержали форму живої та захоплюючої розповіді, яка не залишить байдужими читачів будь-якого віку.


Аспекти буття: визначаємо полиці для відомостей

На перший погляд, багатотисячолітня історія предків дає неосяжне різноманіття способів їх буття — в залежності від регіону проживання, кліматичних умов, способу господарювання, мирних чи напружених відношень із сусідами тощо. Щоб зорієнтуватись в цьому різноманітті, будемо шукати відповіді на базові питання:

- як люди кормились (господарювання, харчова база);
- яким було суспільне життя (громадський та політичний устрій);
- в що вони вірили (релігійні переконання, похоронні обряди);
- як розмовляли та яким бачили світ (мови спілкування й типи мислення);
- як виглядали та в чому були схожими на сусідів (антропологічні типи й етнокультурні спільноти).

На кожне з цих питань в історії праУкраїни існує певний спектр відповідей. Образно кажучи, такі відповіді можна розкласти по полицях. І тут розглянемо, які саме полиці нам для цього знадобяться.


Археологічні культури: що, де, коли

Отже, ми підготували умовний «опитувальник» і розуміємо, якими можуть бути відповіді на запитання. Тож можемо рушати на «інтервью» з предками, що жили на теренах праУкраїни в геть різні часи. Кожна така співбесіда дасть нам портрет археологічної культури — типового способу життя давніх людей в певних умовах. Більш повний і коректний опис поняття археологічної культури знайдете тут.

Нагадаємо, що загальна кількість давніх культур, які археологи виділяють для теренів України в період від палеліту до сердньовіччя становить близько 100. В нашому огляді вони згруповані по історичних епохах. Разом із відповідями на запитання, які ми розглянули рані, знайдете тут розповіді про те, коли й звідки з’явились в праУкраїні люди цієї культури та якою стала її історична доля, в який саме період і в якому регіоні вона існувала, якою була кількість населення.

Звісно, саме наочну картину динаміки розповсюдження культури зручно роздивитись за допомогою нашої інтерактивної мапи часів.


Упакована історія: експрес-погляд на праУкраїну

Послідовне й глибоке вивчання нашої стародавньої історії може бути корисним і цікавим зайняттям. Але для когось буде приємнішим експрес-версія , що швидко дасть загальну картину. Та й для прихильників систематичних знань буде приємно розважитись поглядом на історію «з висоти пташиного політу». Саме такий погляд пропонують статті нашого циклу «Однодобова історія».

Що як 40 000 років, протягом яких люди сучасного типу на наших теренах, розглянути умовно як одну добу? В цій метафорі навіть важливі історичні періоди на кшталт часів існування української козацької держави, можуть відповідати інтервалам коротшим за п'ять хвилин.

Але перша стаття цього циклу, яку зараз знайдете на сайті, охоплює період від початку нашої умовної доби майже до пізнього вечора. Нижня межа цього періоду майже співпадає з початком пізнього палеоліту, а верхня — із завершенням бронзової доби. За ці часи в праУкраїні... але стривайте, за експрес-екскурсією цим найбільш древнім періодом історії вам слід звернутись сюди...

Як жили праукраїнці
Психоархеологія України