Галицько-волинські венеди

Зубрицька археологічна культура

Люди зубрицької культури нічим не відзначились в історії, хіба що тим, що чомусь любили копати глибокі й численні погреби. Тим не менш, це частина наша минулого і, - не забуваймо про це, - люди, які переказали нам свої гени.

Роки існування:
50 - 250 н.е.
Етнічний склад:
Слов’яни-венеди
Антропологічний тип:
Динарський
Мова:
Слов’янська
Харчова база:
Перелогове землеробство та відгінне м’ясо-молочне скотарство
Мислення:
Сучасне лівопівкульне, вербальне, логічне
Релігійні переконання:
Раннє слов'янське язичництво
Похоронний обряд:
Невідомо
Громадський устрій:
Сусідська громада
Політична організація:
Вождівство
Ареал:
Волинська, Львівська, Рівненська, Тернопільська області
Походження:
Культура сформувалася близько 50 року в західній Галичині та Волині внаслідок взаємодії носіїв пшеворської та зарубинецької культур за участі липицької культури.
Історична доля:
Черняхівсько-київська культура
Так звана пальчата фабула, якою закріпляли плащ-корзно на плечі.
Поява зубрицької культури викликана кліматичними змінами, коли частина слов’янських зарубинецьких та пшеворських і фракійських липицьких племен вимушена була об’єднатись на невеликій території заради спільного виживання.

Походження зубрицької культури


Зубрицька культура сформувалась в процесі взаємодії носіїв пшеворської культури (див. Пшеворська культура) та прийшлого з прип'ятського Полісся населення зарубинецької культури (див. Зарубинецька культура). Переміщення зарубинців на нові місця, вірогідно, було викликане зміною рівня ґрунтових вод. Зарубинські селища на Поліссі були покинуті внаслідок окислення землі, яку люди експлуатували вельми інтенсивно упродовж багатьох поколінь. Генетична спорідненість зубрицьких племен з зарубинецькими та пшеворськими дає підстави вважати їх частиною етнічної спільноти східноєвропейських венедів чи бастарнів. У Придністров'ї на формування зубрицької культури додатково вплинули фракійські племена липицької культури (див. Липицька культури).

Господарство зубрицької культури


Людність зубрицької культури займалась підсічно-вогневим та перелоговим землеробством, використовуючи для цього дерев'яні рала. Сіяли просо, ячмінь, жито, овес та горох. Вирощували коноплі й льон. Розводили свиней, велику рогату худобу та кіз. Великого значення набуло промислове мисливство. Полювали переважно на хутрових звірів (бобрів, лисиць, куниць), оскільки різке похолодання викликало в античному світі підвищений попит на шкіри й хутра. Імпорт хутра до римських міст приносив місцевим мисливцям та купцям чималі зиски. Зубричани також і рибалили з острогами з човнів або ловили рибу неводами. Залізо отримували з болотних руд, поклади яких швидко вичерпувались. Тому залізних виробів було мало — в основному це робочі інструменти: серпи, коси, сокири, долота, леза ножів. З каменю вироблялись точила й зернотерки. Серед прикрас і предметів особистого вжитку — бронзові браслети й шпильки, фібули, рогові гребені, скляні намистини, залізні ключі тощо. Знахідки зброї скупі: переважно це наконечники мисливських стріл та списів. Серед кераміки переважає ліплений вручну посуд, що складається із кухонних горщиків, лощених столових мисок, а також кухликів та сковорід для смаження коржів. Як форми, так і орнаментація посуду поєднують різні етнокультурні традиції — зарубинецькі, пшеворські та липицькі. Численним був імпорт з прикордонних міст Римської імперії — амфори, миски та червонолаковий посуд.

Поселення зубрицької культури


Поселення зубрицької культури представлені невеликими хуторами, які групувались в агломерації із трьох-восьми хуторів. Кожен хутір складався з півдесятка напівземлянок або наземних мазанок. Усередині кожної хати була лежанка, а на земляній підлозі розпалювали багаття. Дивною і поки що ніяк непояснимою особливістю зубрицьких жител була наявність від п’яти до десяти погребів, які припадали на кожне житло. Могильники зубрицької культури невідомі.

Історична доля зубрицької культури


На Волині зубрицька культура зберігала свою ідентичність аж до початку готської експансії та поширення готської вельбарзької культури. В інших місцях поселення зубрицької культури існують ще в першій половині III століття, поступово асимілюючись людністю черняхівської культури. Певні риси зубрицької культури простежуються в пізніших пам’ятках празько-корчацької культури (див. Празько-корчацька культура).
Першовідкривачі культури:
український археолог Денис Козак (⋆02.0.1944 — †23.10.2014) у 1992 році
Епонімна пам’ятка:
Село Зубра Львівської області
Найвідоміші пам’ятки в Україні:
Линів, Боратин (Волинська обл.), Зубра, Сокільники, Підберізці (Львівська обл.)
Експозиції артефактів:
Археологічний музей Інституту археології НАНУ в Києві; Археологічний музей Львівського університету; Музей археології Волинського національного університету імені Лесі Українки
Примітки:
На Волині зубрицька культура існувала до 200 року і зникає у зв'язку з експансією готів. На Львівщині зубрицька культура існувала до 250 року і трансформувалась в локальну групу черняхівської культури.
Першоджерела:
Археологія Української РСР: У 3-х т.. Т.2.: Скіфо-сарматська та антична археологія. Видавництво: Наукова думка, 1971
Археологія України: Курс лекцій: Навч. посібник / Л. Л. Залізняк, О. П. Моця, В. М. Зубар та ін.; за ред. Л. Л. Залізняка. — К.: Либідь, 2005.
Михайло Грушевський, Історія України-Руси. — Київ: Наукова думка, 1991—1998. — (Пам'ятки історичної думки України). — ISBN 5-12-002468-8
Крип’якевич Іван. Історія України. — Львів: Видавничий центр Фенікс, 1991. — ISBN 5-7707-0623-6
Аркас М. М. Історія України-Pyсі / Факс. вид. - К.: Вища шк., 1990 - ISBN 5-11-002473-1
Венеди : [монографія] / Денис Козак; НАН України, Ін-т археології. – Київ, 2008
Енциклопедія історії України у 10 т. / Інститут історії України НАН України. — Київ : Наукова думка, 2003
Козак Д. Н., Етнокультурна історія Волині. К., 1992.
Д. Н. Козак. Зубрицька культура // Енциклопедія сучасної України / НАН України, НТШ. — К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2001­–2023. — ISBN 966-02-2074-X.
Історія міст і сіл Української РСР. Волинська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1970
Історія міст і сіл Української РСР. Львівська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1968
Історія міст і сіл Української РСР. Тернопільська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1973
Історія міст і сіл Української РСР. Хмельницька область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1971
дивитись всі