Дніпровські сонцепоклонники
Всередині сьомого тисячоліття до Різдва кілька племен кукрецької культури (див. Кукрецька культура) подались далеко на схід і дістались Дніпрових порогів, започаткувавши там нову археологічну культуру, яку називають сурською або сурсько-дніпровською. Причини цього переселення невідомі, але, мабуть, не останнє значення мали економічні міркування. Придніпровські заплави були чудовим місцем для випасу худоби, а в самій ріці були без ліку риби. Хоча не можна виключати і якихось інших причин, зокрема світоглядних. Бо ж віра й релігія для людей неоліту були не менш, а може й більше важливі, аніж для сьогоднішніх людей. Жодних доказів стосовно якихсь змін в духовному світі переселенців немає, однак можна обережно допустити, що такі зміни все-таки були, якщо подивитись на подальшу долю цього невеликого народу. До речі, в назві Сурського острова, який дав назву культурі, виразно чується ім’я Сур'ї — арійського бога Сонця. Звісно, людність сурської культури майбутнім своїх нащадків не переймались. Їх набагато більше цікавив хліб щоденний, а кількість і якість цього хліба була обумовлене ландшафтом та кліматом.
Господарство сурської культури
Мисливство ще відігравало значну роль — сурські люди в степу з луком та стрілами полювали на турів, коней та сайгаків. В полюваннях людям допомагали одомашнені собаки. Улітку сурські племена селилися на берегах річок, де ловили неводами та били острогами рибу і, час від часу, полювали, а поруч на заплавних луках випасали худобу — в основному корів і, часом, свиней. Люди сурської культури були знайомі і з землеробством, однак, місцевий ґрунт хоч і був родючим, важко піддавався обробці за допомогою рогових мотик. Тому поля були невеликими, а перевагу віддавалось скотарству — кормів тваринам вистачало.
Вистачало й сировини для виробництва інструментів та зброї. На придніпровських розсипах кременю збирали та обробляли ядра-нуклеуси. Переважно нуклеуси виготовляли кукрецького типу у формі олівців, хоча були й призматичні, сплощені. Подекуди траплялись наконечники зроблені з пластин яніславицького типу (див. Яніславицька культура). Відомі кістяні рибальські гачки, грузила для сіток, сланцеві тесла, долота з кременевих сколів, знаряддя для обробки деревини (сокира, тесла й великі скребачки). Для сурської культури характерні мікролітичні вироби з кременю, які використовували для виготовлення різальних інструментів, на кшталт серпів.
З кості виробляли також рибальські гачки, остроги, кинджали, прикраси та багато інших речей. Такої кількості різноманітних виробів з кістки, вірогідно, не знала жодна інша неолітична культура на теренах України. Кераміка сурської культури є дуже своєрідною, переважно гостродонною. Її ліпили з добре відмуленої глини, іноді з домішками товчених мушель, і прикрашали вирізаним по сирій глині орнаментом, що також є унікальним в неолітичній Україні явищем. Улюблений елемент орнаменту - зиґзаґ. Ще однією «родзинкою» сурської культури є кам'яні посудини з місцевого м’якого стеатиту - слоїки з гострим чи плоским дном та ківшики з закругленим денцем.
Друзі й вороги
Однак, найбільше майстри сурської культури були заклопотані виробництвом зброї. І не тільки мисливської. Популярними були шліфовані сокиро-молоти та булави для ближнього бою, багато наконечників метальних списів з кістяною основою та кременевими мікролітичними вкладками, які, вірогідно, залишали після себе дуже важкі й болючі рвані рани, та явно не призначались для полювання на тварин. Кістяні наконечники стріл були гладкими мисливськими та зазубреними бойовими. І останніх було більше. Мілітаризм сурської культури не став випадковим. У сурчан існував тривалий і затятий конфлікт з людьми дніпро-донецької культури (див. Дніпро-донецька культура). Про контакти з дніпро-дончанами свідчить присутність в сурських поселеннях кераміки, виготовленою за дніпро-донецькими шаблонами. Річ у тім, що майже в усіх неолітичних культурах виготовленням домашнього посуду займались жінки, а вони могли бути як законними дружинами сурських чоловіків, так і невільницями, взятими в полон.
Життя в облозі
Села сурської культури не були великими. Зазвичай це кілька будинків, розміщених по колу з центральним майданчиком посередині, який, можливо, служив загоном для худоби. Житла — великі, округлі в плані землянки, стіни яких по традиції плели з лози та обмазували саманом, а дахи накривали очеретом. На початковому етапі існування культури поселення зводили на берегах річок поближче до річкових заплав рибальських угідь. Однак, у зв’язку з військовою загрозою, ці поселення було покинуто і села стали будувати тільки й виключно на островах та добре захищених річкових мисах.
Історична доля сурської культури
Близько 5 500 року до Різдва людям сурської культури все-таки довелось поступитись дніпро-дончанам, які прийшли сюди з північного Подніпров'я. Частину населення було винищено, частину асимільовано. Тільки південним племенам сурської культури вдалось зберегти свою ідентичність та відступити зі своїх земель у північне Приазов’я та у Крим, і ця частина сурського етносу стала етнічною основою середньостогівської (див. Середньостогівська культура) культури та взяла участь у формуванні культури маріупольської.Першоджерела:
Археологія Української РСР: У 3-х т.. Т.1.: Первісна археологія. Видавництво: Наукова думка, 1971
Археологія України: Курс лекцій: Навч. посібник / Л. Л. Залізняк, О. П. Моця, В. М. Зубар та ін.; за ред. Л. Л. Залізняка. — К.: Либідь, 2005.
Винокур І. С., Телегін Д. Я., Археологія України. Тернопіль: Навчальна книга — Богдан, 2008.
Даниленко В. Н., Неолит Украины. К.: Наукова думка, 1969. (рос.)
Даниленко В. Н. Неолит Украины: Главы древней истории Юго-Восточной Европы. — К.: Наукова думка, 1969. (рос.)
Михайло Грушевський, Історія України-Руси. — Київ: Наукова думка, 1991—1998. — (Пам'ятки історичної думки України). — ISBN 5-12-002468-8
Крип’якевич Іван. Історія України. — Львів: Видавничий центр Фенікс, 1991. — ISBN 5-7707-0623-6
Аркас М. М. Історія України-Pyсі / Факс. вид. - К.: Вища шк., 1990 - ISBN 5-11-002473-1
Залізняк Л. Л. Передісторія України. X—V тис. до н. е.- Київ: Бібліотека українця, 1998.
Котова Н. С. Сурська культура // Енциклопедія історії України у 10 т. / Інститут історії України НАН України. — К. : Наукова думка, 2012. — ISBN 978-966-00-1290-5.
Котова Н. С., Тубольцев О. В. Поздняя сурская культура и её окружение // Древности степного Причерноморья и Крыма. — Запорожье : ЗГУ
Манько В. О. Неоліт Південно-Східної України. — Київ: Шлях, 2006.
Толочко П. П., Крижицький С. Д., Мурзін В. Ю. та ін. Давня історія України. К.: Либідь.
Історія міст і сіл Української РСР. Дніпропетровська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1969
Історія міст і сіл Української РСР. Запорізька область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1970
Історія міст і сіл Української РСР. Кримська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1971
Childe, V. Gordon. (1926). The Aryans: A Study of Indo-European Origins. London: Paul, Trench, Trubner.
Mallory, JP (1991). In search of the Indo-Europeans: language, archaeology and myth. London: Thames and Hudson. ISBN 0-500-27616-1.
Renfrew, Colin (1987). Archaeology and language: the puzzle of Indo-European origins. London: Jonathan Cape. ISBN 0-521-38675-6.
Renfrew, Colin (2003). Time Depth, Convergence Theory, and Innovation in Proto-Indo-European. Languages in Prehistoric Europe. ISBN 3-8253-1449-9.
Bellwood, Peter. (2004). First Farmers: The Origins of Agricultural Societies. Blackwell Publishers. ISBN 0-631-20566-7
дивитись всі