Біогенетичний закон можна передати відомою фразою Геккеля про те, що онтогенез підсумовує філогенез, себто будь-який організм від свого зачаття до появи на світ проходить послідовно стадії еволюції віддалених своїх предків (філогенез). Ідея про те, що онтогенез повторює філогенез, була застосована і в психології. Гренвіл Голл висловив ідею, що під час формування особистості кожна людина стисло повторює еволюцію всього людства від дикунства до цивілізації. А в концепції Еріка Еріксона становлення особистості розуміється як зміна етапів, кожен з яких закінчується кризою, що веде до якісного перетворення внутрішнього світу людини. А починається наша особистість з витіснення частини природних інстинктів і заміщення їх інстинктами соціальними. Тому спочатку у нас формується групова ідентичність, себто механізм включення до певного соціального гурту, і тільки після цього починає формуватись егоідентичність — почуття сталості та безперервності свого власного Я.
Дорожню мапу цього процесу уже закладено в наших генах, оскільки там зберігається пам’ять, про шлях пройдений нашими ж предками. В легенді, яка додається до мапи і яка також зафіксована генетично, чітко зазначено, коли та в який спосіб повинні вмикатись ті чи інші поведінкові програми й навички, а наш внутрішній годинник готує умови (наприклад гормональне тло) для реалізації всіх етапів проходження мапи. Коли запрограмований час змін настає, ми переживаємо кризу невідповідності внутрішнього світу до зовнішніх умов і тоді вимушені щось змінювати, - внутрішнє чи зовнішнє, - або застрягаємо на цьому етапі, і тоді криза стає перманентною.
Щодо окремої особистості такий сценарій не викликає жодних заперечень, але при цьому ми якось не звертаємо уваги на те, що сценарій цей виробився і закріпився на генетичному рівні в процесі історичного розвитку всього людства. Себто формування людської особистості, яке відбувається в дитинстві, стисло відтворює шлях ментально-духовного становлення всього людства. Чи означає це, що на підставі спостережень за фазами дорослішання цей шлях можна відтворити? Відповідь ствердна: так! Але при цьому слід взяти до уваги, що людство складається з націй, а кожна нація дорослішає по-своєму — з власною швидкістю та власними особливостями. То на якому етапі дорослішання знаходиться зараз наша нація?
Питання та відповіді
Ви спитали ми відповіли
В чому суть підходу, який втілюється в матеріалах цього розділу
В розділі Загадки нашої доісторії знайдете короткі нотатки про археологічні знахідки, для яких у сучасної науки немає вичерпних пояснень. Ці знахідки часто протирічать традиційним уявленням про буття давніх людей. А головне — вони здатні розширити горизонти наших власних уявлень про те, як могли жити й мислити наші пращури.
Який період охоплює цей розділ і чому саме
Розділ Загадки нашої доісторії охоплює період палеоліту, тобто ранньої кам’яної доби. Здебільшого кожен матеріал тут відповідає певній археологічній культурі тих часів. Надалі ми плануємо продовижити цей цикл нотаток на наступні епохи.