Пізній палеоліт в праУкраїні

40 000 - 10 000 до н.е.

З усіх європейських країн Україна однією з перших стала батьківщиною для кількох груп первісних людей. І це був слушний вибір, оскільки в часи останнього льодовикового періоду землі північного Причорномор’я стали одним з небагатьох куточків Європи в яких людське життя не тільки збереглось, але й змогло розвиватись.

... Всі ці культури повною мірою скористались можливостями Причорноморського рефугіуму та успішно пережили Великий Холод, дочекавшись потепління, яке в Україні настало після 13 000 року до Р.Х. ...

Олюднення України


Першими людьми сучасного анатомічного типу і, вірогідно, з мисленням близьким до сучасного були люди селетської культури, які прийшли з Близького Сходу приблизно в 39 000 році до Р.Х. Тоді ж на південному сході країни з’являються інші близькосхідні мігранти, культура яких отримали в Європі назву стрелецької або стрелецько-костьонківської. Поживши трохи в Україні, ці люди рушили далі на північний схід. Не виключено, що з плином часу вони дістались східних меж Євразії, ставши, можливо, одними з предків сучасних арктичних народів та американських індіанців.

Натомість близько 33 000 року до Р.Х. з заходу почали приходити люди ґраветтської культури, які сформували на теренах України декілька локальних культур ґраветтського культурного кола. В Подністров’ї це молодовська культура, на півночі Полісся мізинська культура, на Поділлі, Побужжі та Донеччині анетівська культура. З північного Кавказу прийшли люди імеретинської культури, котрі разом з частиною ґраветтців утворили в північно-східному Причорномор’ї кам’янобалківську культуру.

Всі ці культури повною мірою скористались можливостями Причорноморського рефугіуму та успішно пережили Великий Холод, дочекавшись потепління, яке в Україні настало після 13 000 року до Р.Х. Ґраветтські культури українського пізнього палеоліту еволюціонували в епіґраветтські: межиріцьку та деснянську в центрі та на Поліссі, липську на північному заході та осокорівську в степовій та лісостеповій зонах. З’являються також невеликі групи мігрантів з заходу, носіїв мадленської культури, від яких аборигени запозичують деякі нові для них навички, - наприклад, мікролітичні технології.

Під кінець старої кам’яної доби (палеоліту), починаючи з 11 000 року до Р.Х. в Україну починає вливатись потужний потік мисливців на північних оленів аренсбурзької (Лінгбі) культури, мігрантів з південно-західного узбережжя Балтійського мора (сучасні Данія та північна Німеччина), які започаткували тут декілька мезолітичних культур.
Питання та відповіді
Ви спитали ми відповіли
На яких підставах виділені історичні епохи праУкраїни
Історичні епохи праУкраїни виділені в основному згідно традиційній археололгічній періодизації. Зокрема це епохи камінни (палеоліт, мезоліт, неоліт) та металів (міді, бронзи, заліза). Враховуючи традиційний розділ палеоліту на ранній, середній та пізній, маємо в цьому періоді вісім епох. При цьому для більш пізніх часів використана історична періодизація, якій відповідає епоха середньовіччя.

Що розповідається в розділі Портрети епох праУкраїни про кожну з дев'яти виділених епох
В розділі Портрети епох праУкраїни для дев'яти історичних епох від раннього палеоліту до середньовіччя розкривається: основний зміст епохи в розвитку людства; ключові історичні процеси в праУкраїні; перебіг подій в ті часи на різних континентах. Також на сторінках епох тут анонсуються інші пов'язані матеріали сайту, зокрема огляди відповідних археологічних культур.