Древня історія України: що про неї відомо
На подив, нині чимало знаємо про те, як жили наші далекі пращури й попередники на цих землях. Ці знання забезпечує для нас археологія, яка не тільки досліджує матеріальні рештки стародавніх поселень, а й вміє реконструювати буття їхніх жителів.
І масштаб таких досліджень вражає: кількість вивчених поселень древніх часів на українських землях значно перевищує 20000. А кількість відповідних археологічних культур - типових способів життя давніх людей — для часів праУкраїни складає понад 100.
То як же осягнути таку величезну кількість інформації? Чи можемо скласти із цього розсипу елементів мозаїки цільну картину древньої історії, не занурюючись глибоко в студії сотен наукових праць?
Картина стародавньої історії: як її побачити наочно
На пам’ять приходить згадка про Машину Часу, яка дозволила-б мандрувати минулими тисячоліттями праУкраїни. І мабуть нині нас уже не здивує, що подібний пристрій можна втілити, спираючись на сучасні онлайн-технології.
Бо якщо зібрати в сільній онлайн-базі даних інформацію про всі відомі давні поселення та відобразити їх на інтерактивній мапі з часовим виміром, то отримаємо саме доступний пристрій для мандрівок в часі й просторі.
А якщо доповнити це живими описами способів життя древніх людей (нагадаємо, що такі узагальнені способи науковці називають археологічними культурами), то зможемо, образно кажучи, заглядати на гостину до наших далеких пращурів та їхніх сусідів.
ПраУкраїна: наша історична онлайн-платформа
В сучасних термінах набір онлайн-засобів, які присвячені спільній темі, зазвичай називають онлайн-платформою. Онлайн-платформа ПраУкраїна включає цей веб-сайт із інтерактивною мапою з часовим виміром та відповідними статтями, а також допоміжні інформаційні канали в соцмережах (зокрема Facebook та Instagram) і на відеохостінгу YouTube.
Отже, на ваш вибір — різні способи знайомства із староданьою історією України: подорожі інтерактивною мапою часів та ілюстровані авторські науково-популярні статті на цьому сайті, відеорозповіді на каналі YouTube, або короткі пости в соцмережах.
Звісно, розповіді про часи стародавні часи України ви почуєте також на інших інформаційних каналах. Ми будемо цьому тільки раді, бо робимо з їх авторами спільну справу. Але маємо й свою власну партію в цьому багатоголосому хорі. І ключ тут — саме наша унікальна інтерактивна мапа, задяки якій зможете мандрувати часами праУкраїни.
Коріння нашого характеру: психологічна археологія України
Ідея про те, що історичні умови існування народу можуть суттєво впливати на його національний характер, є майже очевидною. Але конкретних досліджень в цьому напрямку обмаль. Особливо, якщо йдеться про аналіз глибинного історичного минулого.
Автор левиної долі текстового контенту проєкту ПраУкраїна Роман Борсук — не тільки фанат і знавець історії України, а й фаховий психолог. Отже для нього психологічний ракурс в розгляді історичних процесів є досить органічним. На нашій онлайн-платформі ви знайдете багато матеріалів які поєднуються метафоричною назвою Психологічна археологія України.
Нам добре знайомі чесноти та вади українського характеру. І багато хто може бачити їх у власній особистості. То чи не цікаво буде розглянути, як їхнє історичне коріння формувалось протягом тисячоліть?