Нотатки психоархеолога

Сучасні знання та питання без відповідей

На цих скульптурних портретах зображені люди різних епох. Від первісного homo sapiens та чоловіка, який жив біля Дніпра понад шість тисяч років тому, до славетного князя Ярослава Мудрого й видатного конструктора ракетних комплексів Михайла Янгеля. Вочевидь ці четверо по-різному мислили і по-різному бачили світ. Як же саме формувалась психіка сучасної людини? Наука тут має чимало цікавих відповідей, але багато що лишається загадковим...
На цих скульптурних портретах зображені люди різних епох. Від первісного homo sapiens та чоловіка, який жив біля Дніпра понад шість тисяч років тому, до славетного князя Ярослава Мудрого й видатного конструктора ракетних комплексів Михайла Янгеля. Вочевидь ці четверо по-різному мислили і по-різному бачили світ. Як же саме формувалась психіка сучасної людини? Наука тут має чимало цікавих відповідей, але багато що лишається загадковим...

Звідки
ми взялися?

Загадки появи людини
Поява роду людського на тлі тваринного царства досі лишається загадковою. Дійсно, виходячи зі значного збігу не тільки геномів, а й нашої поведінки із, наприклад, шимпанзе, може скластись враження, що від спільного предка нас із мавпами відокремив лише незначний еволюційний стрибок. Але більш уважний розгляд породжує питання, на які й досі не маємо впевнених відповідей...

Великий
стрибок розуму

Тригер — сигнал з космосу?
Близько 40 тисяч років перед Різдвом сталось щось вкрай важливе для людей. В поведінці наших предків масово та синхронно з’являються риси, які свідчать про активацію їх розуму. Чи не стали тригером цих процесів космічні чинники, які саме в той час суттєво змінили умови життя на нашій планеті?

Час
дорослішати

На якій сходинці розвитку знаходимось?
Наука ретельно досліджує етапність розвитку як біологічних організмів, так і свідомості людей. І коли ви розумієте, на якій стадії розвитку нині знаходиться ваш об’єкт, то маєте можливість передбачити типові властивості його стану та поширені кризи наступного руху. Чим же може бути корисний такий підхід, коли йдеться про становлення національного характеру?

Сунгирські
несподіванки

Загадки людей старої кам’яної доби
Серед археологічних знахідок є такі, що стають своєрідними мемами. Одним із таких артефактів є реконструйований зимовий чоловічий одяг, розшитий безліччю кістяних намистин. Його не відмовились би демонструвати навіть затяті сучасні франти. А тим часом вік цієй "моделі" за 35 000 років і вона ровесниця мамутів! То для чого ж створювались такі взірці древньої моди і які ще загадки з ними пов’язані?

Портативні
богині

Загадки палеолітичних Венер
Жіночі фігурки, що вирізьблені із кістки або каменю, стали знаним символом палеолітичного мистецтва. Ці «огрядні тіточки» були не тільки символом родючості, але й символізували головне божество людей палеоліту — Матір Світу. І не дивно, що саме вони могли стати й першими творами архаїчного гончарства. Але, як з’ясовується, не тільки схиляння перед божественною жіночістю могло рухати древніми майстрами.

Чудо
всеїдіння

Ще один інструмент виживання
Мабуть, мало знайдеться сфер, де вигадано стільки заборон та забов’язень, як в різних дієтах. Але при цьому прихильники всіх напрямків якось примудряються жити на своїх обмежених харчах. Отже, виникає підозра, що людський організм має здатність вилучати користь із будь-якої поживи. Та тільки, як показує історія, не все просто в цьому важливому для всіх нас питанні.

Задовго
до єгиптян

Загадки мізинського календаря
Загальноприйнятою вважається істина про те, що первісні люди тільки те й робили, що боролись за своє виживання. І тільки час до часу влаштовували ритуальні танці, щоб умилостивити духів чи привабити дичину. Тобто все тільки заради хліба насущного (тобто мамутового м’яса)? Хоча вже сама наявність первісного живопису суперечить цій тезі. Бо скільки часу повинен був первісний маляр присвятити своїй творчості, і хто його у той час годував?

Родова
особистість

Життя задля роду
Тисячоліттями у свідомості людей їх Рід посідав надважливе місце. Шанування предків, почуття належності до свого роду і відповідальність за його існування були фундаментом самоусвідомлення. Нині ми здебільшого бачимо себе окремими частинками в потоці Життя і мало знаємо про власний рід. Та тільки чи не є це важливою втратою?

Найстаріша
професія

Шамани — минуле. Чи й майбутнє?
В наш вік раціоналізму та гаджетів слово «шаманство» стало ознакою нез’ясованості, а отже й ненадійності. Ми звикли спиратись на технології, які гарантують очікуваний результат. Між тим саме вміння активно взаємодіяти з невідомим і невизначеним, мабуть було атрибутом шаманської професії в давньому минулому. І хто знає, чи не знадобиться нам скоро такий фах?

Втрачені
можливості

Як діє «радіо Калахарі»
Хто не чув про таке явище, як телепатія. Дослідження деяких нецивілізованих народів, які нині існують, дозволяють припустити, що наші предки старої кам’яної доби володіли цим інструментом, який для більшості із сучасних людей є недоступним. То чому ж і коли насправді ми втратили такі, здавалося б, корисні можливості?

Палеолітичний
тайнопис?

Загадки петрогліфів кам’яної доби
Широко відомі малюнки, що збереглися в печерах від од кам’яної доби. Зображення звірів та епізодів полювання вражають своєю динамічністю. Суттєво менше уваги зазвичай приділяють знакам, якими палеолітичні митці супроводжували свої картини. Між тим, ці знаки породжують питання, на які у дослідників і досі відсутні впевнені відповіді.

Гіппократи
кам’яної доби

Як виглядала палеолітична медицина?
Потреба сучасної людини в ліках настільки велика, що дехто з учених навіть вважає це наслідком еволюційної поведінки. Адже люди користувались ліками, мабуть, відтоді, коли себе людьми відчули. Відомо, що тривалість життя в доісторичні часи була вкрай низькою. Втім, судячи з кісткових останків, люди палеоліту, в міру своїх сил та знань, з хворобами таки боролись. То якими були способи такої їх боротьби за власне здоров’я?
Як жили праукраїнці
Психоархеологія України